۞ ادعیه روزانه ۞

• نویسنده موضوع zohreh
  • تاریخ شروع

zohreh

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
0
دعای قبل از خواب

بِاسْمِكَ اللَّهُمَّ أَمُوتُ وَأَحْيَا»

خداوندا به نام تو می*میرم و زنده می*شوم. (از خواب در این دعا تعبیر به مرگ شده و البته در آموزه*ی اسلامی خواب برادر مرگ است).
«اگر انسان هر بار در وقت خواب-با فكر- این دعا را بخواند دیگر به دنیا دل خوش نخواهد کرد»

هنگامی که از مجلسی برخاستید این دعا ر ا بخوانبد:

سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ أَشْهَدُ أَنْ لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ إِلا غُفِرَ لَهُ مَا كَانَ فِي مَجْلِسِهِ».
كسي كه در مجلسي حضور داشته و در آن لغزشش بسيار بوده، اگر پيش از آنكه از آن مجلس برخيزد این دعا را بخواند تمامي آنچه را كه در آن مجلس براي او پيش آمده مورد عفو قرار مي*گيرد.

دعای بعد از خواب

«الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي أَحْيَانَا بَعْدَمَا أَمَاتَنَا وَإِلَيْهِ النُّشُورُ».
سپاس الله را که پس از آن که ما را میراند مار را زنده کرد و (همه) به سوی او مبعوث (و حشر)می*شوند.
«این دعا هشداری است برای ما که ای مسلمان حتما مرگ به سراغ تو خواهد آمد و پس از مرگ محشور خواهی شد و باید در مقابل الله پاسخگوی اعمال و کردار خود باشی!پس مراقب اعمال خویش باش!»

دعای خروج از منزل:

«اللَّهُمَّ إنيْ أَعُوذُ بِكَ أَنْ أَضِلَّ أَوْ أُضَلَّ، أَوْ أَزِلَّ أَوْ أُزَلَّ، أَوْ أَظْلِمَ أَوْ أُظْلَمَ، أَوْ أَجْهَلَ أَوْ يُجْهَلَ عَلَيَّ».
ای الله! به تو پناه می*برم از این که (کسی را) گمراه کنم یا خود گمراه شوم یا کسی را دچار لغزش کنم يا كسي من را دچار لغزش کند یا (بر کسی) ظلم کنم یا خود مورد ظلم واقع شوم یا از روی نادانی کاری را انجام دهم یا در موردمناز روی نادانیكاري انجام شود.
و این دعا را بخواند: بسم الله توكلت على الله لا حول ولا قوة إلا بالله.
به نام الله. بر الله توکل کردم و هر نیرو و تحولی از الله نشات می*گیرد.
كسي كه در خواب دچار هراس شود این دعا را بخواند:

«أَعُوذُ بكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّاتِ مِنْ غَضَبِهِ، وَمن شَرِّ عِبَادِهِ، وَمِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ، وَأَنْ يَحْضُرُونِ».به کلمات تامه*ی الله پناه می*برم از غضب او و از شر بندگان او و از وسوسه*ها و آسیب*های شیطان*ها واز این که در (امور من چون نماز و سایر عبادات و) کارهای من حاضر شوند (و در آن خلل ایجاد کنند).

بعداز وضو این ذکر را بخوانید:

«أَشْهَدُ أَنْ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَأَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُ اللَّهِ وَرَسُولُهُ

بعد از اذان این دعا را بخوانید:

«اللَّهُمَّ رَبَّ هَذِهِ الدَّعْوَةِ التَّامَّةِ، وَالصَّلاةِ الْقَائِمَةِ، آتِ مُحَمَّدًا الْوَسِيلَةَ وَالْفَضِيلَةَ، وَابْعَثْهُ مَقَامًا مَحْمُودًا الَّذِي وَعَدْتَهُ»
هر كسي بعد از شنيدن اذان این دعال را بخواند شفاعت پیامبر در روز قيامت شامل او می*شود.

دعای وارد شدن به مسجد:

برادر و خواهر مسلمان! وقتي وارد مسجد شدی اول پاي راستت را داخل مسجد بگذارو آنگاه این دعا را بخوان: «بسْمِ اللَّهِ وَالسَّلامُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي ذُنُوبِي وَافْتَحْ لِي أَبْوَابَ رَحْمَتِكَ
به نام الله و درود و سلام می*فرستم بر رسول خدا (ص). ای الله گناهان من را بیامرز و دروازه*های رحمتت را بر من بگشای!

دعای خروج از مسجد:

هرگاه خواستید از مسجدخارج شوید اول پاي چپ خود را بیرون بگذارید و سپس این دعا را بخوانید: «بِسْمِ اللَّهِ وَالسَّلامُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي ذُنُوبِي وَافْتَحْ لِي أَبْوَابَ فَضْلِكَ
به نام الله و درود و سلام می*فرستم بر رسول خدا (ص). ای الله گناهان من را بیامرز و دروازه*های فضل خویش را بر من بگشای!
یا این دعا را بخوانید: «اللهم انی اسألک من فضلک و رحمتک»
برای تبريك گفتن به عروس و داماد این دعا را بخوانید:

«بَارَكَ اللَّهُ لَكَ، وَبَارَكَ عَلَيْكَ، وَجَمَعَ بَيْنَكُمَا فِي خَيْرٍ»
الله بر تو و برای تو برکت عنایت فرماید و میان شما دو (زوج) به خیر و خوبی جمع کند (و پیوندتان را مبارک و خیر گرداند).

قبل از خوردن غذا این دعا را بخوانیم:

بسم الله الرحمن الرحيم
هر گاه کسي هنگام داخل شدن در خانه و هنگام شروع کردن غذا خداي را ياد کند شيطان (به دار و دسته خود) گويد: نه خانه*اي براي شما باقي ماند و نه غذايي، ولي چنانچه بدون ذکر و ياد الهي در خانه داخل شود يا شروع به غذا خوردن کند شيطان (به دار و دستة خود) گويد: هم منزل و هم غذا يافتيد.

بعد از خوردن غذا این دعا را بخوانیم:

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي أَطْعَمَنِي هَذَا وَرَزقَنِيهُِ مِنْ غَيْرِ حَوْلٍ مِنِّي وَلا قُوَّةٍ
هر کس پس از خوردن غذا بگويد:«ستايش مخصوص خداوندي است که چنين غذايي را ارزاني داشته و (بي*ترديد) دست يافتن به چنين غذايي منوط به نيرو و قوة من نبود» تمامي گناهان گذشته*اش آمرزيده مي*شود
بعد از نوشیدن آب این دعا را بخوانیم:

«الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي سَقَاني هَذَا وَرَزقَنِيهُِ مِنْ غَيْرِ حَوْلٍ مِنِّي وَلا قُوَّةٍ

بعد از پوشیدن لباس این دعا را بخوانیم:

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي كَسَاني هَذَا وَرَزقَنِيهُِ مِنْ غَيْرِ حَوْلٍ مِنِّي وَلا قُوَّةٍ»

دعاي قبل از همبستري:

بسم الله، اللهم جنبناً الشيطان و جنبِ الشيطانَ ما رزقتنا. فإنّه إن يقدر بينهما ولدٌ في ذلک لم يضره الشيطان أبداً.
به نام خدا!بار خدايا ما را از (شر) شيطان دور بگردان و شيطان را از آنچه نصيب ما مي*کني (فرزندمان) دور بگردان
اگر شخصي قصد همبستري با همسرش را داشت و اين دعا را خواندچنانچه حاصل اين همبستري (که دعاي مذکور در آن خوانده شده) فرزندي گردد هيچگاه شيطان قادر به ضرر رساندن بدو نخواهد بود.

برای رفع مشكلات و سختيها این دعا را بخوانید:

لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ الْعَظِيمُ الْحَلِيمُ، لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ، لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ رَبُّ السَّمَوَاتِ وَرَبُّ الأَرْضِ وَرَبُّ الْعَرْشِ الْكَرِيمِ» «أَللَّهُ أَللَّهُ رَبِّي، لا أُشْرِكُ بِهِ شَيْئًا» «يَا حَيُّ يا قَيْومُ برحمتكَ أسْتَغِثُ» «سبحَان الله الَعَظِيم»

بعد از نماز این دعا را بخوانید:

«اللَّهُمَّ أَعِنِّي عَلَى ذِكْرِكَ وَشُكْرِكَ وَحُسْنِ عِبَادَتِكَ». اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ الْكُفْرِ وَالْفَقْرِ وَعَذَابِ الْقَبْرِ»
ای الله مرا یاری کن تا ذکر تو را بگویم و از تو سپاسگذاری کنم و به خوبی تو را عبادت نمایم. ای الله از کفر (و کافر شدن) و از فقر و عذاب قبر به تو پناه می*برم.
اگر بدهكاريدو میخواهیداز خدا بخواهید که شما را برای ادای دینتان یاری کند این دعا را بخوانيد:

«اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ الْهَمِّ وَالْحَزَنِ، وَالْعَجْزِ وَالْكَسَلِ، وَالْجُبْنِ وَالْبُخْلِ، وَضَلَعِ الدَّيْنِ، وَغَلَبَةِ الرِّجَالِ».
ای الله از غم و اندوه و از ناتوانی و تنبلی و از ترس و بخل و از (غلبه و شدت) و سنگینی دین (بدهکاری) و سلطه و چیرگی اشخاص (بر خود) به تو پناه می*برم. (ای الله مرا از گزند این عوامل حفظ کن).
هنگام وارد شدن به دستشویی و حمام اين دعا را بخوانيد:

«اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ الْخُبُثِ وَالْخَبَائِثِ».
اي الله ازشر شياطین مرد و زن (مذکر و مونث) به تو پناه می*برم.
هنگام خارج شدن ازدستشويي بگوييد:

«غُفْرَانَكَ». اي الله ازتو طلب مغفرت مي*كنم.
اگر مسافري را بدرقه ميكنيد بگوييد:

«اسْتَوْدِعْ اللَّهَ دِينَكَ وَأَمَانَتَكَ وَخَواتيمَ عَمَلِكَ» و مسافر چنين جواب دهد: «أسْتُوْدِعَكمْ الله الَّذيْ لا تَضيْعُ وَدَائعُهُ»

درآخر هر نماز اين دعا را بخوانید:

«اللَّهُمَّ إِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي ظُلْمًا كَثِيرًا وَلا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلا أَنْتَ فَاغْفِرْ لِي مَغْفِرَةً مِنْ عِنْدِكَ وَارْحَمْنِي إِنَّك أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ».
اي الله من بر خود ظلم فراوان کردم و جز تو کسی آمرزنده*ی گناهان نیست. پس مرا بیامرز و مورد رحمت خود قرار ده که همانا تو آمرزنده و مهربانی.

دعاي سفر:

«اللهُ أَكْبَر، اللهُ أَكْبَر، اللهُ أَكْبَر )سُبْحانَ الَّذِي سَخَّرَ لَنَا هَذَا وَمَا كُنَّا لَهُ مُقْرِنِينَ )*(وَإِنَّا إِلَى رَبِّنَا لَمُنقَلِبُونَ (اللَّهُمَّ إِنَّا نَسْأَلُكَ فِي سَفَرِنَا هَذَا الْبِرَّ وَالتَّقْوَى، وَمِنْ الْعَمَلِ مَا تَرْضَى، اللَّهُمَّ هَوِّنْ عَلَيْنَا سَفَرَنَا هَذَا وَاطْوِ عَنَّا بُعْدَهُ، اللَّهُمَّ أَنْتَ الصَّاحِبُ فِي السَّفَرِ وَالْخَلِيفَةُ فِي الأَهْلِ، اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ وَعْثَاءِ السَّفَرِ وَكَآبَةِ الْمَنْظَرِ وَسُوءِ الْمُنْقَلَبِ فِي الْمَالِ وَالأَهْلِ. وَإِذَا رَجَعَ قَالَهُنَّ وَزَادَ فِيهِنَّ: آيِبُونَ تَائِبُونَ عَابِدُونَ لِرَبِّنَا حَامِدُونَ».

دعاي استخاره:

هرگاه خواستيد كاري را انجام دهيد و در آن مردد بودید با استخاره کردن در مورد آن با الله مشوره کنید. به اين ترتيب كه ابتدا دو ركعت نماز بخوانيدو سپس این دعا را بخوانید:
«اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ، وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ، وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ، فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلا أَقْدِرُ، وَتَعْلَمُ وَلا أَعْلَمُ، وَأَنْتَ عَلامُ الْغُيُوبِ، اللَّهُمَّ فَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ هَذَا الأمْرَ(سپس مورد استخاره را نام ببرد) خَيْرًا لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي(يابگويد: عَاجِلِ أَمْرِي وَآجِلِهِ) فَاقْدُرْهُ لِي وَيَسِّرْهُ لِي ثُمَّ بَارِكْ لِي فِيهِ، وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأمر شَرٌّ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي( يا بگويد : فِي عَاجِلِ أَمْرِي وَآجِلِهِ )فَاصْرفهُ عني واصْرِفْنِي عَنْهُ وَاقْدُرْ لِي الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ رَضِّنِي بِهِ».

دعا عليه دشمنان:

«اللَّهُمَّ مُجْرِيَ السَّحَابِ مُنْزِلَ الْكِتَابِ سَرِيعَ الْحِسَابِ اهْزِمْ الأَحْزَابَ اللَّهُمَّ اهْزِمْهُمْ وَزَلْزِلْهُمْ»
هر گاه در كاري مشكلي پيش آيد اين دعا را بخوانید:
«اللهمَّ لا سَهْلَ إلا مَا جَعَلْتَهُ سَهْلا وَأَنتَ تَجَْعلُ الحزن إذا شِيْئتَ سَهْلاً».
ای الله آسان و سهل نیست جز آن چه تو آن را سهل گردانی و تو اگر بخواهی اندوه (و مشکل) را آسان می*گردانی.
ا
گر کسی کار خوبی انجام داد یا به شما احسان کرد بگویید:

«جزاك الله خيرا»
الله به تو جزای خیر دهد!او نيز در جواب بگويد: وجزاك، و يا بگويد: وإياك(يعني الله به تو نيزجزای خیر دهد.
وقتي عطسه كردید بگویید:

الحمدالله. شنونده*ی الحمد لله بگوید: يرحمك الله. هرگاه شخص کافر عطسه کرد و حمد خداوند را نمود به او بگويد: يهديکم الله (خداوند شما را هدايت فرمايد) و به او نگويد يرحمک الله

صبحگاهان و هنگام شب و بعد از هر يك از نمازهاي فرض يك بار آيه الكرسي را بخوانيم:

اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ مَنْ ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلَا يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِمَا شَاءَ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَلَا يَئُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ (*) لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِنْ بِاللَّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَى لَا انْفِصَامَ لَهَا وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ (*) اللَّهُ وَلِيُّ الَّذِينَ آمَنُوا يُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَالَّذِينَ كَفَرُوا أَوْلِيَاؤُهُمُ الطَّاغُوتُ يُخْرِجُونَهُمْ مِنَ النُّورِ إِلَى الظُّلُمَاتِ أُولَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ (بقره/ 255-257)
خداي يکتاست که جز او خدائي نيست زنده و پاينده است. هرگز او را کسالت خواب فرا نگيرد تا چه رسد که به خواب رود. اوست مالک آنچه در آسمانها و آنچه در زمين است. که را اين جرأت است که در پيشگاه او بشفاعت برخيزد. مگر بفرمان و اجازة او! علم ازلي او محيط است به آنچه از ازل پيش نظر خلق بوجود آمده است، و آنچه سپس تا ابد موجود خواهد شد و خلق بهيچ مرتبة علم او احاطه نتوانند کرد مگر به آنچه او خواهد، قلمرو علمش از آسمان*ها و زمين فراتر و نگهباني زمين و آسمان بر او آسان و بي*زحمت است، چه او داناي بزرگوار و تواناي با عظمت است.
با خواندن این آیه شیطان از انسان رانده می*شود و تلاوت كننده آن مستحق بهشت ميگردد.

شب و پيش از خواب يك بار دو آيه ي آخر سوره بقره را بخوانيم
«آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنْزِلَ إِلَيْهِ مِنْرَبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ كُلٌّ آمَنَ بِاللَّهِ وَمَلَائِكَتِهِوَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ لَا نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِنْ رُسُلِهِ وَقَالُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِيرُ (*) لَا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا وُسْعَهَا لَهَا مَاكَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْ رَبَّنَا لَا تُؤَاخِذْنَا إِنْ نَسِينَا أَوْ أَخْطَأْنَا رَبَّنَا وَلَا تَحْمِلْ عَلَيْنَا إِصْرًا كَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِنَا رَبَّنَا وَلَا تُحَمِّلْنَا مَا لَا طَاقَةَ لَنَا بِهِ وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا أَنْتَ مَوْلَانَا فَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ ا لْكَافِرِينَ (بقره/ 285-286

رسول (ص) به آنچه خدا بر او نازل کرد ايمان آورده و مؤمنان نيز همه بخدا و فرشتگان خدا و کتب و پيغمبران خدا ايمان آوردند (و گفتند): ما ميان هيچ يک از پيغمبران فرق نگذاريم (به همه ايمان داريم) و همه يکزبان و يکدل (در قول و عمل) اظهار کردند که ما فرمان خدا را شنيده و اطاعت کرديم پروردگارا! ما آمرزش تو را مي*خواهيم و مي*دانيم که بازگشت همه بسوي تو است (285) خدا هيچ کس را تکليف نکند مگر بقدر توانائي او (و روز جزا) نيکي*هاي هر شخص بسوي خود او و بديهايش نيز بزيان خود اوست، پروردگارا ما را بر آنچه بفراموشي يا بخطا کرده*ايم مؤاخذه مکن! پروردگارا تکليف گران و طاقت*فرسا چنانکه بر پيشينيان نهادي بر ما نگذار! پروردگارا بار تکليفي فوق طاقت ما را بدوش ما منه و بيامرز و ببخش گناه ما را و بر ما رحمت فرما! تنها سلطان ما و يار و ياور ما توئي ما را بر (مغلوب کردن) گروه کافران ياري فرما
.

با خواندن این آیات انسان از تمامي بديها مصون نگه داشته میشود.

سه بار صبح و سه بار شب سوره اخلاص (قل هو الله احد) و معوذتين يعني سوره «فلق» و «ناس» را بخوانيم.

سه بار شبها و زماني كه به جايي وارد ميشويم اين دعا را بخوانيم:

أعوذ بكلمات الله التامات من شر ما خلق
.

آخرین ویرایش:
بالا