یک سوال درمورد تاثیر وراثت و محیط

asemani

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
8/3/13
پسندها
0
دوستان گرامی یه سوالی ازم پرسیده شده که که از همه عزیزان میخوام برای رسیدن به جوابش کمکم کنند.
سوال:چرا انسان ها علی رغم اینکه تحت تاثیر دو عامل جبری وراثت و محیط هستند می بایست در قبال اعمال و رفتار خود پاسخگو باشند؟

نغمه

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
5/5/13
پسندها
0
چون انسان دارای عقل وشعور وقدرت انتخابه!به صورت جبری دست به هیچ عملی نمی زنه خودشه انتخاب میکنه چطور رفتار کنه

bertrand

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
30/10/13
پسندها
0
چون انسان دارای عقل وشعور وقدرت انتخابه!به صورت جبری دست به هیچ عملی نمی زنه خودشه انتخاب میکنه چطور رفتار کنه
قدرت انتخاب؟!!
یعنی شما ژن خود را خودتان انتخاب میکنی؟یا این شما هستید که انتخاب میکنی در چه محیطی باشی؟

asemani

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
8/3/13
پسندها
0
خواهر نغمه باید دانست که اختیار آدم هم گاهی تحت تاثیر محیط می باشد . یعنی مثلا شخصی که درریک محیط بد رشد کرده شاید در انتخابش هم بد عمل کندو‏ ‏این‏ ‏هم‏ ‏به‏ ‏خاطر‏ ‏جبر‏ ‏محیطی‏ ‏است‏ ‏که‏ ‏از‏ ‏کودکی‏ ‏ناخواسته‏ ‏در‏ ‏آن‏ ‏بزرگ‏ ‏شده‏ ‏است.‏ ‏

نغمه

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
5/5/13
پسندها
0
همه باید در مورد اعمالشون پاسخگو باشن اما کسی که در چنین محیطی قرار گرفته طور دیگه ای مورد بازخواست قرار میگیره،بازخواست همه مثل هم نیست مطمئنا خداوند اینقدر عادل وعالمه در حق هیچکس ظلم نمیکنه وشرایط رو مدنظر قرار میده!
قرار نیست همه مثل هم محاسبه بشن
جواب بهتری پیدا کردم خدمت میرسم

mahan-geo

کاربر ویژه انجمن
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
1
بر خی عوال تحت اختیار ادم هست برخی از مسائل تحت اختیار ادم نیست . از انسان اون چیزی خاسته میشه که تحت اختیارش بوده نه اونی که تحت اختیار ش نبوده

zohreh

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
0
دوستان گرامی یه سوالی ازم پرسیده شده که که از همه عزیزان میخوام برای رسیدن به جوابش کمکم کنند.
سوال:چرا انسان ها علی رغم اینکه تحت تاثیر دو عامل جبری وراثت و محیط هستند می بایست در قبال اعمال و رفتار خود پاسخگو باشند؟

بخاطر اینکه انسان دارای عقل و اختیار هستش . انسان میتونه خوب و بد رو تشخیص بده و میتونه راه خودش رو خودش انتخاب کنه . چه بسیار دیده میشه که انسانها بعد از یک کار بد پشیمان شده و به وجدان خودشان باز میگردند .

mahan-geo

کاربر ویژه انجمن
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
1
شاید برا پاسخ به این سوال بیان دوبیت شعر از شاعر و حکیم فرزانه مسلمان ملانا بد نباشه که کتابش بارها در امریکا چاپ و منتشر شده و محبوبیت بالایی هم داشته خوب . همین امریکایی هایی که بعضی ها ازشون تقلید میکنن قربون صدقه برخی از اثار فرهنگی ما میشن

این که فردا این کنم یا آن کنم

این دلیل اختیارست ای صنم

وان پشیمانی که خوردی زان بدی

ز اختیار خویش گشتی مهتدی

mahan-geo

کاربر ویژه انجمن
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
1
شاید برا پاسخ به این سوال بیان دوبیت شعر از شاعر و حکیم فرزانه مسلمان مولانا بد نباشه که کتابش بارها در امریکا چاپ و منتشر شده و محبوبیت بالایی هم داشته خوب . همین امریکایی هایی که بعضی ها ازشون تقلید میکنن قربون صدقه برخی از اثار فرهنگی ما میشن

این که فردا این کنم یا آن کنم

این دلیل اختیارست ای صنم

وان پشیمانی که خوردی زان بدی

ز اختیار خویش گشتی مهتدی

تسنیم

کاربر ویژه انجمن
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
0
انسان تحت تاثير محيط و وراثت قرار مي گيرد ولي اصل کاره و اداره گر انسان، همان ارادة او است نه محيط و وراثت. زيرا محيط و وراثت به عنوان علت ناقصه مطرح است نه به عنوان علت تامه. افزون بر اينکه اگر انسان مجبور باشد، تلاش مربيان و مصلحان و فرستادن پيامبران بيهوده خواهد بود.

آخرین ویرایش:

ترانه

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
0
بله انسانه نهایتا بر محیط و وراثت غالب میاد و تصمیم میگیره چه برنامه ای پیاده کنه برای همین در همه نوع فرهنگی افرادی می بینیم خلاف جهت رفتاری جامعه شون حرکت می کنن

بالا