موضوع دوم کلاس های چت روم : احســــــــان در اسلام 🌸

ئه ستیره

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
2
السلام علیکم و رحمة الله
خواهران و برادرانم متن سخنرانی کلاس های چت روم با موضوع احســـــان در اسلام را در این تایپیک میگذارم امیدوارم رضایت الله را برای هممون به دنبال داشته باشد آمین یا رب العالمین.

بسم الله وتوكلت عليه و الصلاة و السلام علي سيدنا و مولانا محمد و آله و اصحابه و سلم اما بعد

موضوع این جلسه احســــان در اسلام است. احسان از نظر لغوي ضد آن اسائه يعني بدي و معني احسان نيكي هستش البته تحقیق لغوی برای معنای احسان نیاز بود لکن بنده افقر به این مورد اکتفا کردم و در معني اصطلاحي رساندن نفع نیکو به دیگری است .

در حديثي صحيح از سيدنا رسول الله صلوات الله عليه و سلم وارد شده كه در مورد احسان از آنحضرت سؤال شد ، فرمودند :
أن تعبد الله كأنك تراه فإن لم تكن تراه فإنه يراك
اين كه طوري خداوند را عبادت كني كه انگار اورا مي بيني واگر اورا نمي بيني پس بدان او تورا ميبيند.
امام مسلم در صحیحش و ديگران اين حديث را روايت كردن

امـــر به احســــان
در ايات متعددي امر به احسان شده است ازجمله در این آیات :
إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإحْسَانِ نحل / 90
وَقُلْ لِعِبَادِي يَقُولُوا الَّتِي هِيَ أَحْسَنُ اسراء / 53
در مورد ایه اولی که از سوره ی نحل / 90 هستش یک نکته ی حقوقی عرض کنم و اون این که:
در مؤلفه های حقوق شهروندی مسأله ی عدالت بسیار مهم است در این آیه الله تعالی به عدالت کردن امر فرموده بعد از آن به احسان
نکته ی قابل توجه در ترتیب این امر هستش که در این آیه آمده اول عدالت بعد احسان
جامعه ی اسلامی نباید صرفاً به دنبال اقامه ی عدالت باشد بلکه باید به دور نگاه کند و به احسان برسد.
مقام احسان بالاتر از مقام عدالت هستش به عبارت دیگه محسن = احسان کننده بالاتر از عدال = عدالت گر هستش
در همه چیز باید احسان داشت چون خداوند بر همه چیز به نیکی و احسان نوشته

در حديث صحيح وارد شده است كه سيدنا و مولانا رسول الله صلوات الله عليه و سلم فرمود:
إن الله كتب الإحسان على كل شيء، فإذا قتلتم فأحسنوا القتلة وإذا ذبحتم فأحسنوا الذبحة

همانا خداوند بر همه چيز احسان نوشته است ، هرگاه كشتيد (در ميدان جنگ و يا اداي حق قتل شرعي مانند قصاص ) پس به شيوه ي نيكو بكشيد و هرگاه (حیوانی را )ذبح كرديد به شيوه ي نيكو ذبح كنيد.
اين حديث را امام مسلم در صحيح و امام احمد بن حنبل در مسند روايت كردن

حافظ ابن رجب رحمه الله تعالي در كتاب "جامع العلوم و الحكم" مي گويد: احسان گاهي واجب است مانند احسان به والدين و محارم به اندازه اي كه بر و نيكي و صله ي رحم حاصل شود و احسان به مهمان به اندازه ي كافي آن ، گاهي هم مندوب و مستحب هستش مانند صدقه دادن و امثال اين .
نکته ی ای در مورد حدیثی که نقل شد عرض کنم و اون این که این حدیث در مورد کشتن امر به وجه احسن میکنه یعنی شیوه ی کشتن طوری باشد که بهترین شیوه و روش باشه .
کسانی که شکنجه و آتش میزنن بندگان خدا را و حتی حیوانات را باید بدانن که احادیث تحریم شکنجه و آتش زدن بر این قضیه دلالت میکند و اسلام و عطوفت اسلامی آنچنان هستش که حتی در کشتن دشمن و معاند دین و مسلمانان امر به اتخاذ شیوه ی نیکو میکنه

فضـــل احســــان

وَأَحْسِنُوا إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ بقره / 195
فَآتَاهُمُ اللَّهُ ثَوَابَ الدُّنْيَا وَحُسْنَ ثَوَابِ الآخِرَةِ وَاللَّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ آل عمران / 148

پاداش احســــان

هَلْ جَزَاءُ الإحْسَانِ إِلا الإحْسَانُ رحمن / 60
وَيَجْزِيَ الَّذِينَ أَحْسَنُوا بِالْحُسْنَى نجم / 31
لِلَّذِينَ أَحْسَنُوا الْحُسْنَى وَزِيَادَةٌ يونس / 26
در حديثي وارد شده كه سيدنا رسول الله صلوات الله عليه و سلم فرمودند:
الحسنى الجنة والزيادة النظر إلى وجه الله عز وجل ، الحسني يعني بهشت و الزيادة يعني نگاه كردن به خداوند عزوجل
اين حديث را ابن جرير طبري در تفسيرش با اسناد روايت كرده و حافظ ابن كثير در تفسيرش نقل و در مورد حكم آن سكوت كرده ، ميگويم محقق تفسير طبري حكم به ضعف سند آن داده است

لله الحمد و صلی الله علی سیدنا محمد و آله

ان شاء الله مبحث احسان ادامه دارد

راستی منبع بحث توبه از کتاب عبدالله بن جبرین بود که مختصری از آن رو ترجمه و برخی اضافات و تصرفاتی در آن انجام دادم منبع بحث احسان نیز از یک مقاله ی عربی هستش که ترجمه و دخل و تصرفاتی درش انجام دادم.
در مورد اینکه ایات رو ترجمه نمیکنم اینکه به حکم قرآن افلا تدبرون القران میخوام که شما خودتون دنبال اون ایات رو بگیرید و ترجمه و تفسیرشو یه جوری پیگیری کنین که اینجوری مشمول مدبرین آیات قرآن قرار میگیرین اما احادیث رو چون کمتر ممکنه شنیده باشیم و یا کمتر در دسترس بوده لذا ترجمه میکنم.

آخرین ویرایش:

zohreh

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
0
جلسه دوم سخنرانی برادر صدیق با موضوع احسان در اسلام:

بسم الله و به نستعين و الصلاة و السلام علي سيدنا و مولانا محمد و آله و صحبه و سلم اما بعد

در جلسه قبل در مورد احسان در اسلام و انواع و فضل آن گفته شد و آيات و احاديثي بيان گرديد.دراين جلسه به ادامه انواع احسان می پردازيم به لطف الهی

احسان شوهر به همسرش

وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ نساء / 19

سيدنا رسول الله صلوات الله عليه و سلم ميفرمايد

أكمل المؤمنين إيماناً أحسنهم خلقا وخياركم خياركم لنسائهم

كامل ترين مؤمنان از نظر ايمان ، با اخلاق ترين آنهاست کسی كه برای زنانشان بهترین است بهترین شماست

ابن حبان در صحیح و ترمذی و ابن ماجه در سنن با سند صحیح این حدیث را روایت کردن

احسان همسر به شوهرش

فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللَّهُ نساء / 34

درحدیثی از سیدنا رسول الله صلوات الله علیه و سلم روایت شده که فرمود

أيما امرأة ماتت وزوجها عنها راض دخلت الجنة

هرزنی بمیرد درحالی که شوهرش از او راضی باشد ،وارد بهشت می شود
ترمذی در سنن و ابویعلی در مسند با سند ضعیف و منکر آن را روایت کردن

احسان به فرزندان دختر

من عال جاريتين حتى تبلغا جاء يوم القيامة أنا وهو وضم أصابعه
هرکس دو دختر را تا سن بلوغ تربیت و نگهداری کند روز قیامت من و او همانند این انگشتان [کنار هم] هستیم
این حدیث را امام مسلم در صحیح روایت کرده است

من عال جاريتين حتى تبلغا جاء يوم القيامة أنا وهو وضم أصابعه

این متن عربی حدیث ترجمه بالایی هستش

سیدتنا عائشه رضی الله عنها می گوید: زنی با دو دخترش بر ما وارد شد ، از من چیزی درخواست کرد و من چیزی نداشتم بجز یک دانه خرما که به او دادم ، آن زن خرما را تقسیم کرد و به دخترانش بخشید و خودش ازآن نخورد ، رفت ، رسول الله صلوات الله علیه و سلم داخل شدند و از موضوع خبردارشان کردم ، آنحضرت فرمود

من ابتلي من البنات بشيء فأحسن إليهن كن له سترا من النار
هرکس که به چیزی از این دختران امتحان گردد و به آنان احسان و نیکی کند پوششی برای او از آتش می شود

این حدیث را بخاری و مسلم -متفق علیه - روایت کردن

احسان به زن بیوه و یتیمان و مساکین

سیدنا رسول الله صلوات الله علیه و سلم می فرماید

الساعي على الأرملة والمسكين كالمجاهد في سبيل الله أو القائم الليل والصائم النهار
کسی که در پی تلاش برای خدمت به زن بیوه و مسکین باشد همانند مجاهدی است در راه خداوند یا شب زنده داری ویا روزه گیری

این حدیث را بخاری و مسلم و دیگران روایت کردن

امام نووی رحمه الله می گوید:
ارمله یعنی زنی که شوهر ندارد چه قبل از ازدواج و چه ازدواج کرده باشه لکن شوهرش فوت شده و بیوه شده باشد

در حدیث صحیح سیدنا رسول الله صلوات الله علیه و سلم می فرماید

كافل اليتيم له أو لغيره أنا وهو كهاتين في الجنة

کفیل و سرپرستی یتیمی که از خویشان باشد یا بیگانه من و او همانند این دو انگشت – اشاره به انگشت سبابه و وسطی - دربهشت هستیم

این حدیث را مسلم در صحیحش و امام احمد بن حنبل در مسند روایت کردند

احسان به همســـایه

وَاعْبُدُوا اللَّهَ وَلا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئًا وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا وَبِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَالْجَارِ ذِي الْقُرْبَى وَالْجَارِ الْجُنُبِ نساء / 36

سیدنا رسول الله صلوات الله علیه و سلم می فرماید

این آیه احسان به والدین و نزدیکان و یتیمان و مساکین و همسایه دور و نزدیک تصریح دارد

ما زال جبريل يوصيني بالجار حتى ظننت أنه سيورثه
آنقدر جبرئیل علیه السلام مرا توصیه به همسایه کرد تا اینکه گمان کردم او ارث خواهد برد

سیدنا رسول الله صلوات الله علیه و سلم می فرمایدمن كان يؤمن بالله واليوم الآخر فليحسن إلى جاره

سیدنا رسول الله صلوات الله علیه و سلم می فرماید:هرکس به خدا و روز آخرت ایمان دارد پس به همسایه اش احسان کند .بخاری و مسلم و دیگران این حدیث را روایت کردن

احسـان به عمـــوم مردم

وَالْكَاظِمِينَ الْغَيْظَ وَالْعَافِينَ عَنِ النَّاسِ وَاللَّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ آل عمران / 134

وَإِنْ تَعْفُوا وَتَصْفَحُوا وَتَغْفِرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ تغابن / 14

امام حسن بصری رحمه الله تعالی می گوید:نیاز و حاجت برادری را برآورد کنم ، نزد من محبوبتر است از این که یک سال اعتکاف کنم

این اثر را ابن قتیبه در عیون الاخبار به سند صحیح از امام حسن بصری رحمه الله روایت کرده است

راه های احسان کردن

به علت ضیق وقت و پرهیز از تفصیل این بحث از آیات و احادیث و مصادیق این قسمت خود داری میکنم و تنها به عناوین آن اکتفا میکنم

‹ احسان با نفع بدنی
‹ احسان با مـــال
‹ احسان با مقام و جایگاه
‹ احسان با عـلــــم
احسان با نصیحت و امر به معروف و نهی از منکر

انواع دیگر احسان وجود دارد که در کتابهایی که در مورد احسان تألیف شده اند به تفصیل بیان گردیده ولله الحمد صلی الله علی سیدنا محمد و اله ...

بالا