زنی که خواستگاری همسرش را در بهشت خواهان شد

• نویسنده موضوع ahmad
  • تاریخ شروع

ahmad

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
13/1/13
پسندها
0
[h=2][/h][h=2][/h][h=2][/h]

این داستان مربوط به زنی است که همسرش را بسیار دوست می داشت، قلبش سرشار از محبت شوهرش بود.
ولی می ترسید مبادا در بهشت همراه او نباشد، و همسرش نباشد همان طور که در دنیا همسرش است.

این زن ام درداء همسر أبو درداء است، و أبو درداء از بزرگان صحابه است و به حکیم این امت، و سید قاریان دمشق معروف است.

ام درداء همیشه به سوی پروردگارش دعا می کرد، و می گفت: أبو درداء از من خواستگاری کرده، و در دنیا به ازدواجش در آمدم، پروردگارا من از تو، خواستگاری او را در بهشت خواهانم، و از تو می خواهم که او را در بهشت به ازدواج من در آوری.

ابودرداء خطاب به همسرش می گفت: پس اگر آن را می خواهی، و من قبل از تو فوت کردم، پس بعد از من با کسی ازدواج نکن.
أبو درداء قبل از همسرش فوت کرد، و أم درداء با وجودی که دارای جمال و زیبایی بود، ازدواج نکرد.

گفته شده: معاویه (رضی الله عنه) قصد خواستگاری ام درداء نمود، ولی او در جوابش گفت: به خدا قسم با هیچ مردی در دنیا ازدواج نخواهم کرد، تا ان شاء الله در بهشت با ابو درداء ازدواج کنم.
عشق واقعی همین است، وفای واقعی همین است.

tazkerah

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
10/2/13
پسندها
0
خداوند هردوی آن بزرگواران و امیر معاویه را قرین رحمت گرداند إن شاءالله

صدیق

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
19/1/13
پسندها
1
در تصحیح و تعلیق این مطلب برادرمان "احمد" توضیحاتی را در اینجا ذکر می کنم:

ام الدرداء رحمة الله علیها

دوتا زن به اسم ام الدرداء در تاریخ داریم یکیش ام الدرداء صغری و دیگری ام الدرداء کبری رضی الله عنها که بنابه تصریح تذکره نویسان هردو همسران ابو درداء رضی الله عنه بودند. اولی از تابعین هستش و دومی از صحابیه

ام الدرداء صغری اسم او هجیمه دختر حیی می باشد ساکن دمشق بوده و در سال 81 هــ فوت کرده شوهرش صحابی جلیل القدر ابوالدرداء رضی الله عنه قبل از او وفات کرده است ...

یعقوب بن سفیان (م 277 هــ) در کتاب "المعرفة والتاریخ" با سند صحیح از سعید بن عبدالعزیز التنوخی - ثقه امام مفتی دمشق و از بزرگان اتباع تابعین متوفی 167 هــ - روایت کردند که می گوید:

اسم أم الدرداء جهيمة بنت لحي الوصابية.

اسم ام الدرداء ، جهمیه دختر حی وصابیه است.

المعرفة والتاريخ 2 / 327 ؛الناشر : مؤسسة الرسالة - بيروت الطبعة : الأولى ، 1981م

از راویان حدیث و مورد اعتماد و ثقه و از زنان فقیهه و دارای شأن و مقام علمی والایی بوده است. بخاری و مسلم و ابوداود و ترمذی و نسائی و ابن ماجه احادیثش را نقل کردند ...

ام الدرداء رحمة الله علیها بنا به تصریح امام ابن حبان ( م 354 هــ)در کتاب "الثقات" ( ج 5 / ص 517 ؛ ط: دار الفكر - بیروت 1975م) ، 6 ماه در بیت المقدس مقیم بوده و 6 ماه نیز در دمشق و در سال 81 هجری فوت شده و از زنان عابده بوده است.

ابن عساکر (م 571 هــ)در "تاریخ دمشق" و ابو الحجاج مزی (م 742 هــ)در "تهذیب الکمال" و ابن حجر (م 852 هــ) در "الاصابة" با سند صحیح روایت کردند از ابو زاهريه (صدوق) که او نیز از جبیر بن نفیر (ثقه) از ام الدرداء روایت کرده که به شوهرش ابو الدرداء هنگام مرگ فرموده است :

إنك خطبتني إلى أبوي في الدنيا فأنكحوني وإني أخطبك إلى نفسك في الآخرة قال فلا تنكحي بعدي فخطبها معاوية فأخبرته بالذي كان فقال لها عليك بالصيام

همانا تو مرا از والدینم در دنیا خواستگاری کردی و مرا به نکاح خودت در آوردی ، و اکنون من از تو خواستگاری می کنم برای آخرت ، شوهرش فرمود: بعد از من ازدواج نکن ، معاویه رضی الله عنه از ام الدرداء خواستگاری کرد و ام الدرداء اورا به آنچه که بود آگاه کرد ، معاویه رضی الله عنه به او فرمود: روزه بگیر.

تاريخ مدينة دمشق 70 / 152؛الناشر: دار الفكر - بيروت ،لبنان الطبعة الاولى 1419 - هـ - 1998 م
تهذيب الكمال 35 / 354؛الناشر:مؤسسة الرسالة - بيروت الطبعة الأولى ، 1400 - 1980م
الإصابة في تمييز الصحابة 7 / 63؛الناشر : دار الجيل - بيروت الطبعة الأولى ، 1412هــ

ابونعیم اصفهانی (م 430 هــ ) در "حلية الاولياء" با سند حسن از لقمان بن عامر - ثقة - روایت کرده که ام الدرداء می فرمود:

اللهم إن أبا الدرداء خطبني فتزوجني في الدنيا اللهم فأنا أخطبه إليك فأسألك أن تزوجنيه في الجنة

بارخدایا همانا ، ابو الدرداء از من خواستگاری کرد و مرا در دنیا به همسری برگزید ، بارخدایا پس من از او خواستگاری می کنم و از تو می خوام که اورا در بهشت به ازدواج من درآوری.

حلية الأولياء 1 / 224؛الناشر : دار الكتاب العربي - بيروت الطبعة الرابعة ، 1405هــ

و ابو الدرداء رضی الله عنه به او می فرمود:

فإن أردت ذلك فكنت أنا الأول فلا تتزوجي بعدي

اگر آن را می خواهی و من اول وفات کردم ، پس بعد از من ازدواج نکن.

حلية الأولياء 1 / 224؛الناشر : دار الكتاب العربي - بيروت الطبعة الرابعة ، 1405هــ

می گویم: دنیای فانی محبت و مودت ام الدرداء و ابو الدرداء رضی الله عنهما را نتوانسته است درک کند و این محبت به دنیای باقی منتقل شده است و به راستی که چنین محبتی مثال زدنی است و کجا هستند کسانی که ادعای محبت و دوست داشتن می کنند؟! ... سبحان الله ... ما حتی در دوست داشتن خودمان در تردید هستیم چه برسد به دوست داشتن دیگران و از آن بالاتر دوست داشتن الله تعالی ... الله اکبر به این شور... الله اکبر .

بالا