جمعه (احادیثی در باب روز جمعه)

• نویسنده موضوع faezin
  • تاریخ شروع

faezin

مدیریت
Administrator
تاریخ ثبت‌نام
6/1/13
پسندها
1
از "ابوعبدالله سلمان فارسي" - رضي الله عنه - روايت شده است که پيامبرص فرمودند: "هر مردي در روز جمعه غسل کند و تا آنجا که ميتواند، خود را آراسته و پاکيزه کند و مويش را از روغن خود، روغن بزند و از عطري که در خانه دارد، خود را معطر سازد و سپس از خانه خارج شود و (به مسجد بيايد) و بين دو نفر فاصله نيندازد و آنگاه آنچه را از نماز بر او فرض شده است، انجام دهد و سپس هنگامي که امام صحبت ميکند، ساکت شود، تمام گناهان و اشتباهات او (در صورتي که کبيره يا حقوق مردم نباشد) تا جمعهي ديگر آمرزيده ميشود.(صحیح بخاری)

از ابوهريره ـ - رضي الله عنه - ـ روايت شده است که پيامبرص فرمودند: "بهترين روزي که خورشيد بر آن طلوع کرده، روز جمعه است که در آن آدم خلق شد و در آن به بهشت داخل گرديد و در آن از بهشت خارج شد".(صحیح مسلم)

از ابوهريره ـ - رضي الله عنه - ـ روايت شده است که پيامبرص فرمودند: "هر کس روز جمعه (مانند غسل جنابت)، غسل کند و در ساعت اول به جمعه برود، مثل اين است که يک شتر قرباني کرده باشد و کسي که در ساعت دوم برود، مثل اين است که ماده گاوي قرباني کرده باشد و کسي که ساعت سوم برود، مانند آن است که گوسفندي شاخدار (قوچ) قرباني کرده باشد و کسي که در ساعت چهارم برود، مانند اين است که مرغي به عنوان صدقه داده باشد و کسي که در ساعت پنجم برود، مثل اين است که تخممرغي را صدقه داده باشد و وقتي که امام خارج شد (و براي ايراد خطبه بالاي منبر رفت)، ملايکه حاضر ميشوند و ذکر و نماز خطبه را گوش ميدهند (و رفتن به جمعه در آن ساعت، ثوابش کمتر است)".(متفق علیه)

از ابوهريره ـ - رضي الله عنه - ـ روايت شده است که گفت: پيامبرص از روز جمعه ياد کرد و فرمودند: "در روز جمعه ساعتي هست که اگر بندهي مسلمان، به آن برخورد کند و در آن حال، از خداوند چيزي مسألت نمايد، خداوند حتماً نيازش را برآورده ميکند". (اين را فرمودند) و سپس با دست خود اشاره به کوتاه نمودن آن وقت فرمودند.
(متفق علیه)

از "ابي برده پسر موسي اشعري" ـ - رضي الله عنه - ـ روايت شده است که گفت: عبدالله بن عمر ـ م ـ (به من) گفت: آيا از پدرت شنيدهاي که از پيامبرص در مورد ساعت جمعه حديثي بيان کرده باشد؟ گفتم: بله، از او شنيدم که ميگفت: از پيامبرص شنيدم که ميفرمود: "آن ساعت مخصوص، در روز جمعه، در فاصلهي نشستن امام (براي ايراد خطبه) تا پايان نماز است".(صحیح مسلم)

از "اوس بن ابياوس" ـ - رضي الله عنه - ـ روايت شده است که پيامبرص فرمودند: "از برترين و بزرگترين روزهاي شما، روز جمعه است؛ پس در آن روز بر من زياد درود بفرستيد، زيرا صلوات و درودهاي شما بر من عرضه ميشود"، گفتند: اي رسول خدا! چگونه درود ما بر تو عرضه ميشود در حالي که بدن تو فرسوده شده است؟! فرمودند: "خداوند عزوجل، اجساد پيامبران را بر زمين حرام کرده است، (اجساد پيامبران سالم ميماند)".(ابو داود با اسناد صحیح)

از ابوهريره ـ - رضي الله عنه - ـ روايت شده است که پيامبرص فرمودند: "شب جمعه را در بين شبها (ي هفته) مخصوص قيام و عبادت نکنيد و روز جمعه را در ميان روزهاي هفته مخصوص روزه ننماييد، مگر اين که جمعه، در روزي واقع شود که يکي از شما عادتاً آن را روزه ميگيرد". (صحیح مسلم)

از ابوهريره ـ - رضي الله عنه - ـ روايت شده است که گفت: از پيامبرص شنيدم که ميفرمود: "يکي از شما، روز جمعه، جز موقعي که يک روز قبل يا يک روز بعد از آن نيز روزه باشد، روزه نگيرد".(متفق علیه)

بالا