ای مسلمان! هنوز دروازه بهشت بسته نشده است

yasin90

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
26/1/13
پسندها
0
خداوند متعال در سوره ی شریف اعراف آیه 11 – 18 می فرماید: ترجمه؛ و هرآئینه آفریدم شما را (یعنی پدرشمارا) باز صورت بستیم شمار (یعنی پدرِشمارا) باز گفتیم به فرشتگان که سجده کنید آدم را پس سجده کردند مگر ابلیس نبود از سجده کنندگان. گفت خدا چه چیز منع کرد ترا از آنکه سجده کنی وقتیکه امر کردم ترا گفت من بهتر ازو آفریدی مرا از آتش و آفریدی او را از گِل. گفت (خدا) پس فرود رو از آسمان زیرا که لائق نیست ترا که سرکشی کنی در آن پس بیرون شو هر آئینه تو از خوار شوندگانی. گفت (شیطان) بار الها مهلت ده مرا تا روزیکه آدمیان بر انگیخته شوند. گفت خدا آئینه تو از مهلت داده شدگانی. گفت (شیطان) پس بسبب آنکه گمراه کردی مرا البته به نشینم برای آدمیان براه راست تو یعنی تا از آن منع کنم. پس البته بیایم بسوی ایشان از پیش ایشان و از پس پشت ایشان و از جانب راست ایشان و از جانب چپ ایشان و نیابی اکثر ایشان را شکر گذار. گفت (خدا) بیرون رو از آسمان نکوهیده رانده شده بخدا هر که پیروی کند ترا از آدمیان البته پر کنیم دوزخ را از شما همه یکجا.خواننده ی عزیز! چنانچه شما در بالای مطالعه نمودید؛ شیطان رجیم از روی سر کشی و تکبر رانده شد که گفت: خدایا! تو مرا گمراه کردی... ولی بابای آدم (ع) از عاجزی و فروتنی آمرزیده شد که گفت: ای پروردگار ما ستم کردیم بر خویشتن اگر نیامرزی ما را و مهربانی نکنی برما البته از زیان کاران باشیم...و در نتیجه توبه آدم (ع) قبول شد... پیامبر (ص) در حدیثی میفرماید: تا وقتیکه انسان در غرغره ی مرگ نباشد توبه او قبول می شود پس ای برادر و خواهر مسلمان! قبل از اینکه مرگ به سویت بیاید توبه کن دروازه های بهشت به رویت باز است پس بشتات تا ورود به بهشت برایت میسر گردد... چون پیامبر (ص) گفته است که: همه امت من وارد بهشت خواهند شد، مگر كسي كه خود از وارد شدن به آن امتناع ورزد. سؤال كردند: اي رسول خدا! چه كسي است كه از ورود به بهشت امتناع مى ورزد؟ فرمود: كسي كه از من اطاعت كند به بهشت وارد خواهد شد، وكسي كه از من نافرماني كند او همان است كه خودش از ورود به بهشت امتناع ورزيده است. هم چنان آن جناب (ص) فرموده است: هر كس كه دو نماز صبح و عصر را با جماعت بخواند، وارد بهشت مى شود. هر كس وضو را به طور كامل گرفته و دو ركعت نماز بخواند، در حالي كه قلب و رخسار او متوجه خدا باشد، بهشت بر وي واجب مى گردد. هركس در راه خدا صدقه دهد، و اين صدقه پايان و مردن او باشد، خداوند او را به بهشت وارد مى كند. پیامبر (ص) به صحابی گفت: خشم و غضب مكن، به بهشت مى روي. همچنان فرموده است که: خداوند مردي را به بهشت وارد كرد كه در خريد و فروش، و در داد و ستد (دادن و گرفتن) آسان مى گرفت. هر كس دو دختر را سرپرستي كند تا وقتي كه به سن بلوغ برسند، در روز قيامت، من و او مانند اين دو هستيم، سپس دو انگشت خود را به هم چسباند. درحدیث دیگری گفته است: من و سرپرست يتيم در بهشت در كنار هم چنين هستيم و به انگشت شهادت و وسطي خود اشاره كرد و آن دو را از هم جدا نمود. هر كس بين دو لب خود؛ يعني زبان، و بين دو پاي خود؛ يعني شرمگاهش را ضامن شود، من بهشت را براي او ضمانت مى كنم. اگر زن مسلمان نماز پنج گانه را بخواند، و ماه رمضان را روزه بگيرد، و عفيف و پاك دامن باشد، و از شوهرش (در كارهاي خوب) اطاعت كند، از هر دروازه بهشت كه بخواهد، مى تواند وارد شود.كسي كه از مال خود دفاع كند و مظلومانه كشته شود، به بهشت مى رود. پیامبر (ص) به صحابی گفت: بر تو لازم است كه سخن خوب بگويي، و مردم را غذا دهي. كسي كه بميرد و از كبر و غرور و خودپسندي و خيانت در غنايم جنگي و بدهكاري دور باشد، وارد بهشت مى شود.عزیزان اینها همه احادیث صحیح هستند؛ احادیث بسیاری روایت شده بیانگر این مطلب هستند که به بهشت داخل شدن آسان است، اما عمل می خواهد خداوند (ج) به من و شما اعمال بهشتی نصیب فرماید. موفق و کامگار باشید از دعای نیک تان بنده را فراموش نکنید. وآخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین
نوشته: احمد صیام رووفی
برگرفته از سایت دایره المعارف اعجاز علمی در قران وحدیث

بالا