انواع هجر قرآن

zohreh

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
0

«وَقَالَ الرَّسُولُ يَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا»الفرقان/ ٣٠
و(پیامبر) گفت: «پروردگارا! بدرستیکه قوم من این قرآن را رها کردند»

امام ابن قیم (رحمه الله) در ضمن این آیه میگوید:

هجر قرآن چند نوع میباشد:

أَحدهَا: هجر سَمَاعه وَالْإِيمَان بِهِ والإصغاء إِلَيْهِ.
نوع اول: ترک شنیدن قرآن و ایمان به آن و گوش فرا دادن به آن.

وَالثَّانِي: هجر الْعَمَل بِهِ وَالْوُقُوف عِنْد حَلَاله وَحَرَامه وَإِن قَرَأَهُ وآمن بِهِ.
نوع دوم: ترک عمل به قرآن و ترک قبول حلال و حرام آن، اگر چه که قرآن را قرائت کند و به آن ایمان داشته باشد.

وَالثَّالِث: هجر تحكيمه والتحاكم إِلَيْهِ فِي أصُول الدّين وفروعه واعتقاد أَنه لَا يُفِيد الْيَقِين وَأَن أدلته لفظية لَا تحصّل الْعلم.
نوع سوم: ترک داوری قرآن و رضایت به حکم آن در اصول و فروع دین، و اعتقاد به اینکه قرآن دلالت یقینی ندارد و ادله آن لفظی است که علم از آن بدست نمی آید.

1233.jpg

وَالرَّابِع: هجر تدبّره وتفهّمه وَمَعْرِفَة مَا أَرَادَ الْمُتَكَلّم بِهِ مِنْهُ.
نوع چهارم: ترک تدبر در قرآن و فهم معانی آن و شناخت منظور گوینده آن.

وَالْخَامِس: هجر الِاسْتِشْفَاء والتداوي بِهِ فِي جَمِيع أمراض الْقلب وأدوائها فيطلب شِفَاء دائه من غَيره ويهجر التَّدَاوِي بِهِ.
نوع پنجم: ترک طلب شفا از قرآن و دارو قرار دادن آن در تمامی مریضی های قلبی، طوریکه شفای مریضیش را از غیر از قرآن طلب میکند ولی مداوای با قرآن را ترک میکند.

وكل هَذَا دَاخل فِي قَوْله-تعالی-: «وَقَالَ الرَّسُولُ يَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا» وَإِن كَانَ بعض الهجر أَهْون من بعض.

و همه این موارد در این آیه وارد میشوند، و اگر چه که بعضی از این ترکها از بعضی دیگر سبکتر است.

منبع: الفوائد لإبن قیم الجوزیة (82)

بالا