وصیتی زیبا و ماندگار از آلبرت انیشتین

mariya

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
9/3/13
پسندها
0
[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]روزی فرا خواهد رسید که جسم من آنجا زیر ملحفه سفید پاکیزه ای که از چهار طرفش زیر تشک تخت بیمارستان رفته است، قرار می گیرد و آدم هایی که سخت مشغول زنده ها و مرده ها هستند از کنارم می گذرند.

آن لحظه فرا خواهد رسید که دکتر بگوید مغز من از کار افتاده است و به هزار علت دانسته و ندانسته زندگیم به پایان رسیده است.

در چنین روزی، تلاش نکنید به شکل مصنوعی و با استفاده از دستگاه، زندگیم را به من برگردانید و این را بستر مرگ من ندانید. بگذارید آن را بستر زندگی بنامم. بگذارید جسمم به دیگران کمک کند که به حیات خود ادامه دهند.

چشمهایم را به انسانی بدهید که هرگز طلوع آفتاب، چهره یک نوزاد و شکوه عشق را در چشم های یک زن ندیده است.

قلبم را به کسی هدیه بدهید که از قلب جز خاطره ی دردهایی پیاپی و آزار دهنده چیزی به یاد ندارد.

خونم را به نوجوانی بدهید که او را از تصادف ماشین بیرون کشیده اند و کمکش کنید تا زنده بماند تا نوه هایش را ببیند.

کلیه هایم را به کسی بدهید که زندگیش به ماشینی بستگی دارد که هر هفته خون او را تصفیه می کند.

استخوان هایم، عضلاتم، تک تک سلول هایم و اعصابم را بردارید و راهی پیدا کنید که آنها را به پاهای یک کودک فلج پیوند بزنید.

هر گوشه از مغز مرا بکاوید، سلول هایم را اگر لازم شد، بردارید و بگذارید به رشد خود ادامه دهند تا به کمک آنها پسرک لالی بتواند با صدای دو رگه فریاد بزند و دخترک ناشنوایی زمزمه باران را روی شیشه اتاقش بشنود.

آنچه را که از من باقی می ماند بسوزانید و خاکسترم را به دست باد بسپارید، تا گلها بشکفند.

اگر قرار است چیزی از وجود مرا دفن کنید بگذارید خطاهایم، ضعفهایم و تعصباتم نسبت به همنوعانم دفن شوند.

گناهانم را به شیطان و روحم را به خدا بسپارید و اگر گاهی دوست داشتید یادم کنید.

عمل خیری انجام دهید، یا به کسی که نیازمند شماست، کلام محبت آمیزی بگویید.

اگر آنچه را که گفتم برایم انجام دهید، همیشه زنده خواهم ماند ...[/FONT]

tazkerah

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
10/2/13
پسندها
0
ممنون ... بسیار زیبا بود ... خدا رحمتش کنه

heravi-abooansar

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
4/3/13
پسندها
0
السلام عليكم و رحمة الله و بركاته
برادر تذكره
در مورد رحمت فرستادن بر كسي كه بر غير اسلام مرده فكر كنم عقيده ي اهلسنت و جماعت بر اين باشد كه دعاي مغفرت و رحمت بر اون جايز نيست چون طبق حديتي كه از رسول الله صلي الله عليه و سلم - نقل شده آن شخص خالد في النار است .

آيه ي شريفه ي زير :
(ما كان للنبي والذين آمنوا أن يستغفروا للمشركين ولو كانوا أولي قربى من بعد ما تبين لهم أنهم أصحاب الجحيم) [التوبة: 113]
همچنين حديث شريف زير :
(والذي نفسي بيده لايسمع بي أحد من هذه الأمة ، ولايهودي ولانصراني ، ثم يموت ولم يؤمن بالذي أرسلت به إلا كان من أصحاب النار ) رواه مسلم
خوشحال ميشوم اگر دليلي در شريعت بر جواز ترحم بر اموات غير مسلمان آمده و يا از علماء بزرگ كسي بر اين امر فتوا داده لطف نموده و برايمان نقل نماييد .
والسلام عليكم و رحمة الله

بارك الله فيكم

آخرین ویرایش:

صدیق

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
19/1/13
پسندها
1
السلام علیکم و رحمة الله

طبق اطلاعتی که در دست هستش انیشتن قائل به وجود خداوند یکتا بوده و در این امر با ادله ی تجربی و فیزیکی به اثبات آن پرداخته و نیز وی بر دین یهود بوده و احتمال بسیار زیادی داره که دین مبین اسلام به کمال به وی نرسیده باشد و یا حجتی بر وی اتمام نشده باشد ولذا حکم غیر اسلامی بودن صرفا دلیل بر خالد فی النار نمی شود... بلکه نهایت امر اینکه انیشتین با توجه به دین یهود در آخرت مؤاخذه می شود نه دین اسلام- الله اعلم - که البته در اینکه تابع دین یهود هم بوده باشد تردید وجود داره چراکه بیشتر به وحدانیت الله تعالی تأکید کرده بوده است که در دین یهود این مسأله وحدانیت و صفات کمالی الله تعالی مخدوش است.

heravi-abooansar

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
4/3/13
پسندها
0
سلام عليكم و رحمة الله برادر صديق
ممنون از لطفتان كه به سؤال بنده پاسخ داديد .
اولا : اصل سؤال بنده در مورد سخن برادر تذكره ( رحمت فرستادن بر غير مسلمان و شخصي همچون انيشتين ) است كه آيا صحيح هست يا نه ؟

در مورد اينكه فرموده ايد انيشتين معتقد به وحدانيت خداوند بوده تا جاييكه من اطلاع دارم وي در نامه اي كه يك سال قبل از مرگش با دستان خودش تايپ كرده و براي دوستش اریش گوتکیند (Erich Gutkind) فیلسوف آلمانی نوشته است و سايت ebay آنرا به قيمتي معادل سه ميليون دلار به حراج گذاشته هم اديان را خرافه خوانده و هم وجود خداوند را منكر شده :
«برای من دین یهود، همانند ادیان دیگر مظهر خرافات ابتدائی است».
«لغت خدا برای من چیزی جز محصول ضعف انسانی نیست و کتاب مقدس پر از افسانه های ابتدایی است».
البته بايد به انيشتين حق داد كه خدايي را كه در كتاب تورات با آن صفات به او معرفي شده خرافه بخواند ولي باز هم نميتوان قبول كرد كه شخصي با اين حد از علم به طور كامل قلبا وجود ذات برتر و خالق كائنات را قبول نداشته باشد . شايد همچون استيفن هاوكينگ كه همزمان با ماست يك لحظه سخني را گفته و بعد از آن برگشته شايد هم منظورش خدايي با آن صفات كه در كتاب مقدس يهوديان آمده باشد .

آخرین ویرایش:

صدیق

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
19/1/13
پسندها
1
وعلیکم السلام و رحمة الله

جزاک الله خیرا یا اخی

البته بنده اصراری ندارم بر این که انیشتین چی بوده و چه می شود در آخرت ، در مورد این نقل قول ها نیز قطعا هر عاقلی خدایی که در دین یهود معرفی شده را قبول نمیکند ، و اصحاب کتاب مقدس محرف (تورات) چهره ای عجیب از خدایشان را ترسیم کردن،انیشتین هم همانطور که خود شما اشاره کردین از همین زاویه ممکنه اون خدا رو رد کرده باشه اما خب خود انیشتین قائل به وجود خداوند یکتا بوده بدور از خرافات یهود ...

جالب اینکه برخی هم مدعی شدن که انیشتین به دین اسلام گرایش داشته و اهل تشیع بوده لیکن از اعلام آن خود داری کرده است. این عده استناد می کنند - درست یا غلط - به مکاتبه ی او و آیت الله بروجردی ، حالا این مکاتبه چگکونه صورت گرفته الله اعلم ... مدرکی در دست نیست در این مورد لیکن همون قول اعتقاد به وحدانیت خدا و اثبات وجود حضرت باری تعالی مشهور و به حقیقت نزدیک هستش.

اما رحمت فرستادن ، بهتر هستش گفته نشه البته میشه تقدیر و تشکر کرد از این افراد باتوجه به خدماتشون و تقدیر و تشکری در خور دنیایی نه آخروی و حساب این افراد با خداست . الله اعلم

tazkerah

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
10/2/13
پسندها
0
سلام علیکم ... ممنون از هردو بزرگوار ... متأسفانه به علت نزدیک شدن به ا ن ت خ ا ب ا ت در اکثر دانشگاهها اینترنت به شدت رو به ضعف میره به همین دلیل من خیلی دیر به دیر به انجمن سر میزنم
حق با شماست برادر ابوانصار ... اما اگر دقت بفرمایید نفس آیه در مورد مشرکینه ولو اینکه شخص انیشتین یک موحد بوده حال به قول برادر صدیق آیا حجت بر او تمام شده یا خیر الله اعلم
جاری کردن حکم مشرک در مورد چنین بزرگواری که تمام جهان برای ابداعات و ابتکارات وی رحمت می فرستند کمی بی انصافی به نظر می رسد
کما اینکه تفکری که این فرد در طول عمر خود کرده از تمام عبادات ما همبرتر باشه (الله اعلم)
در مورد اون نامه هم طبق اطلاعاتی که بنده دارم به این شکله :

اینشتین همان*طور که در یادداشت*های زندگینامه*ای*اش می*گوید، ایمانش را در 12سالگی از دست داد. اما هرگز احساس مذهبی خویش به نظم آشکار جهان یا اتصال شهودی خود با راز آن را که چشیده بود از دست نداد. یک بار در جایی گفته بود «غیرقابل *درک*ترین چیز درباره جهان قابل *درک بودن آن است.» در نامه*ای دیگر در سال 1954 نوشت «اگر چیزی در من باشد که بتوان مذهبی*اش نامید، آن چیزی نیست جز ستایش بیکران ساختار جهان تا آنجا که علم می*تواند آشکارش سازد.» اینشتین پیوسته ایده خدای شخص*وار که به دعاها پاسخ می*دهد را ساده*لوحانه خواند. اما اشارات همیشگی*اش به خدا ــ به عنوان استعاره*ای به جای قانون فیزیکی؛ در ایراد مشهورش به مکانیک کوآنتوم که «خدا تاس بازی نمی*کند» که برادر منظور این جمله دقیقا" اینه که هرچیزی در دنیا زیر تقدیر الهی است و البته وقتی از خدا سخن میگه یعنی خدا رو قبول داره ولی نه اون خدایی که یهودی ها معرفی کردن(خدا رو چه دیدی شاید کم کاری مسلمانان بوده که سعی در هدایت این شخص نکردن)؛ و در سطور بارها تکرار*شده*ای نظیر این جمله که «علم بدون دین لنگ و دین بدون علم کور است
بعضی اندیشمندان مشتاق را واداشته است تلاش کنند او را در اردوگاه نوعی از مومنان بگنجانند یا حتی همین چندی پیش تصویر یک طرفدار «طرح هوشمندانه» از او ارائه دهند. اینشتین در تلاش برای تمایز میان خدای شخص*وار و یک نیروی کیهانی*تر، خویش را «نمی*دانم*کیش» (agnostic) توصیف کرد و «نه یک خداناباور»(atheist) ، که از نظر او به اندازه متعصبان مذهبی ناشکیبا هستند. «آنها کسانی هستند که به علت بیزاری*شان از افیون سنتی توده*ها قادر به شنیدن آهنگ کرات آسمانی نیستند.» او می*گفت مسئله خدا «برای ذهن*های محدود ما بیش از حد بزرگ است.» آخرین کلمات اینشتین چندان باب میل باورداران سنتی نیست.
در مورد هم*كیشان یهودی خویش نیز گفته است كه یهودیت مانند برخی ادیان دیگر «تجسمی از كودكانه*ترین خرافات است.» او مدعی بستگی و علاقه*ای عمیق نسبت به یهودیان شد، اما در عین حال گفت «تا جایی كه به تجربیات من مربوط می*شود آنها از سایر گروه*های انسانی بهتر نیستند، هرچند در نتیجه نوعی ناتوانی از ابتلا به برخی از بدترین انواع سرطان محفوظ*اند. غیر از این من كه چیز برگزیده*ای در آنها نمی*بینم.»
در هر صورت من همیشه این رو گفتم صحبت کردن در مورد هیچ شخصی به این شکل و جاری کردن حکم شرک اصلا" پسندیده نیست برادر به خصوص در مورد افرادی که تا عمق حقیقت گیتی پیش رفتند ... جزاکما الله

مُحِبُّ السَّلَف

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
0
السلام علیکم...
الحمدلله والصلاة والسلام علی رسول الله وعلی آله وصبحه ومن والاه...
اما بعد:
از دوست فاضلی چون جناب صدیق اصلا انتظار چنین سخنی رو نداشتم...
خداوند به صورت عام و صراحتا فرموده: و من یبتغ غیر الاسلام دینا فلن یقبل منه و هو فی الاخرة من الخاسرین.
چه لزومی هست که ما بگیم ممکن است حجت بر او تمام نشده باشد؟
کسی که در ناف تمدن زندگی میکرده و دانشمند بوده و اهل مطالعه، چگونه باید حجت بر او تمام میشد؟
این سخن بسیار ناشیانه ای است که به نظر بنده از کسی صادر میشود که به دین خود احساس سربلندی نمیکند.
دقت داشته باشیم که اولا ما حق قضاوت نداریم. اما: نحن نحکم بالظواهر والله یتولی السرائر.
بعد از بعثت محمد صل الله علیه وسلم، هر دینی و آئینی باطل است غیر از اسلام.
کسی وارد بهشت میشود که شهادتین بر زبان آورده باشد.
امیدوارم دیگر شاهد چنین مباحثی از سوی دوستان نباشیم.
سعی کنیم در این مسائل با علم سخن بگوییم.
و در آخر این حدیث قابل ذکر هست:
قال رسول الله صل الله علیه وسلم:

أَرْبَعَةٌ يَوْمَ الْقِيَامَةِ رَجُلٌ أَصَمُّ لَا يَسْمَعُ شَيْئًا وَرَجُلٌ أَحْمَقُ وَرَجُلٌ هَرَمٌ وَرَجُلٌ مَاتَ فِي فَتْرَةٍ: فَأَمَّا الْأَصَمُّ فَيَقُولُ رَبِّ لَقَدْ جَاءَ الْإِسْلَامُ وَمَا أَسْمَعُ شَيْئًا، وَأَمَّا الْأَحْمَقُ فَيَقُولُ رَبِّ لَقَدْ جَاءَ الْإِسْلَامُ وَالصِّبْيَانُ يَحْذِفُونِي بِالْبَعْرِ، وَأَمَّا الْهَرَمُ فَيَقُولُ رَبِّي لَقَدْ جَاءَ الْإِسْلَامُ وَمَا أَعْقِلُ شَيْئًا، وَأَمَّا الَّذِي مَاتَ فِي الْفَتْرَةِ فَيَقُولُ رَبِّ مَا أَتَانِي لَكَ رَسُولٌ، فَيَأْخُذُ مَوَاثِيقَهُمْ لَيُطِيعُنَّهُ فَيُرْسِلُ إِلَيْهِمْ أَنْ ادْخُلُوا النَّارَ، قَالَ: فَوَالَّذِي نَفْسُ مُحَمَّدٍ بِيَدِهِ لَوْ دَخَلُوهَا لَكَانَتْ عَلَيْهِمْ بَرْدًا وَسَلَامًا.
قال الألباني صحيح.

tazkerah

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
10/2/13
پسندها
0
برادر محب السلف گفتن اینکه امیدوارم در انجمن شاهد چنین بحثهایی نباشیم مقداری ناصواب به نظر می آید چون با همین بحثهاست که حقایق روشن میشه برادر بزرگوار
در مورد نوشته ی شما هم ظاهرا" مطلب بنده رو نخوندین ... اولا" این فرد کاملا" به ذات الهی ایمان داشته وگرنه اصلا" سخن از خدا نمی زد و یا نمی گفت : علم بدون دین لنگ و دین بدون علم کور است
ثانیا" ایشان تنها خدایی که از طرف یهودیان معرفی می شود رو رد میکنه و همونطور که عرض کردم اصل ذات الهی رو قبول داشته
ثالثا" این آیه ( و من یبتغ غیر الاسلام ... ) در این مورد که یک فرد رو از زمره ی مشرکین قرار بدیم و مصداق آیه ی (ما كان للنبي والذين آمنوا أن يستغفروا للمشركين ... ) رو در مورد اونها جاری بکنیم کفایت نمی کنه چرا که بحث خسران و شرک دو مسأله ی کاملا" جدا هستند

صدیق

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
19/1/13
پسندها
1
السلام علیکم...
الحمدلله والصلاة والسلام علی رسول الله وعلی آله وصبحه ومن والاه...
اما بعد:
از دوست فاضلی چون جناب صدیق اصلا انتظار چنین سخنی رو نداشتم...
خداوند به صورت عام و صراحتا فرموده: و من یبتغ غیر الاسلام دینا فلن یقبل منه و هو فی الاخرة من الخاسرین.
چه لزومی هست که ما بگیم ممکن است حجت بر او تمام نشده باشد؟
کسی که در ناف تمدن زندگی میکرده و دانشمند بوده و اهل مطالعه، چگونه باید حجت بر او تمام میشد؟
این سخن بسیار ناشیانه ای است که به نظر بنده از کسی صادر میشود که به دین خود احساس سربلندی نمیکند.
دقت داشته باشیم که اولا ما حق قضاوت نداریم. اما: نحن نحکم بالظواهر والله یتولی السرائر.
بعد از بعثت محمد صل الله علیه وسلم، هر دینی و آئینی باطل است غیر از اسلام.
کسی وارد بهشت میشود که شهادتین بر زبان آورده باشد.
امیدوارم دیگر شاهد چنین مباحثی از سوی دوستان نباشیم.
سعی کنیم در این مسائل با علم سخن بگوییم.
و در آخر این حدیث قابل ذکر هست:
قال رسول الله صل الله علیه وسلم:

أَرْبَعَةٌ يَوْمَ الْقِيَامَةِ رَجُلٌ أَصَمُّ لَا يَسْمَعُ شَيْئًا وَرَجُلٌ أَحْمَقُ وَرَجُلٌ هَرَمٌ وَرَجُلٌ مَاتَ فِي فَتْرَةٍ: فَأَمَّا الْأَصَمُّ فَيَقُولُ رَبِّ لَقَدْ جَاءَ الْإِسْلَامُ وَمَا أَسْمَعُ شَيْئًا، وَأَمَّا الْأَحْمَقُ فَيَقُولُ رَبِّ لَقَدْ جَاءَ الْإِسْلَامُ وَالصِّبْيَانُ يَحْذِفُونِي بِالْبَعْرِ، وَأَمَّا الْهَرَمُ فَيَقُولُ رَبِّي لَقَدْ جَاءَ الْإِسْلَامُ وَمَا أَعْقِلُ شَيْئًا، وَأَمَّا الَّذِي مَاتَ فِي الْفَتْرَةِ فَيَقُولُ رَبِّ مَا أَتَانِي لَكَ رَسُولٌ، فَيَأْخُذُ مَوَاثِيقَهُمْ لَيُطِيعُنَّهُ فَيُرْسِلُ إِلَيْهِمْ أَنْ ادْخُلُوا النَّارَ، قَالَ: فَوَالَّذِي نَفْسُ مُحَمَّدٍ بِيَدِهِ لَوْ دَخَلُوهَا لَكَانَتْ عَلَيْهِمْ بَرْدًا وَسَلَامًا.
قال الألباني صحيح.

وعلیکم السلام و رحمة الله

با تشکر از شما برادر بزرگوار جناب محب السلف

اولا بنده اصلا قصد دفاع از انیشتین را نداشتم و تنها یک مسأله را به بوتی بررسی قرار دادیم همین...

ثانیا این سخن بنده باتوجه به شواهد بود و اصل موضوع هم این بود که آیا انیشتین مستحق رحمت فرستادن هستش یا نه که بنده تأیید نکردم بلکه با یه بررسی مختصری در نهایت آن را به خدا واگذار کردم ؛

اما رحمت فرستادن ، بهتر هستش گفته نشه البته میشه تقدیر و تشکر کرد از این افراد باتوجه به خدماتشون و تقدیر و تشکری در خور دنیایی نه آخروی و حساب این افراد با خداست . الله اعلم

ثالثا در ناف تمدن زندگی کردن دلیل بر آن نیست که حجت بر وی تموم شده باشد یا نه ، دانشمند بوده و در راستای دانشش قائل به وجود خدای واحد بوده است. سخن بنده احقر تنها این بود که انیشتین قائل به وجود خداوند یکتا بوده همین اصلا هم نگفتم که اهل بهشت بوده تا اینکه مستحق رحمت باشد و این که شما بر بنده ایراد بگیرید.

رابعا این دانشمند خدماتی ارزنده ای را به بشریت انجام داده و ما در چهارچوب همین خدماتش می توانیم از او تقدیر و تشکر کنیم و قبلا هم اشاره کردم که این تقدیر و تشکر در همین راستای دنیایی هستش نه اخروی.

خامسا زمانی که ما میگوئیم کسی مشرک است یعنی قائل به وحدانیت خداوند نیست و ما اینجا بحثمون این نبوده که طرف مسلمان بوده یا اینکه بر دینی دیگه بوده و عارض بودم که او ظاهرا بر دین یهود بوده لیکن باتوجه به سخنانش دین یهود را مردود دانسته است.

سادسا بنده به دین خودم و به مذهبم و به عقیدم بیش از آن که تصور شود افتخار میکنم و تا آخرین نفس نیز دفاع میکنم . احساس سربندی نکردن بنده به دین خودم نهایت امر اینکه بنده به این موضوع به علت ناشیانه بودن ،جاهل باشم اما این دلیل بر عدم قائل به عزت دینم نیست و این برداشت کاملا اشتباه است.

heravi-abooansar

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
4/3/13
پسندها
0
السلام عليكم و رحمة الله و بركاته
بنده با پيگيري اين تاپيك به چند نتيجه در اين مورد دست يافتم كه قصد مجادله در مورد آن هم نيست :
اول اينكه بنده احساس ميكنم به طور صددرصد ثابت نميشود انيشتين وجود خداوند را قبول داشته يا نه ، هر چند كه سخنان عارفانه اي رو گاه بر زبان مياورده ولي با توجه به همان نامه اي كه براي دوستش در اخرين سال از عمرش نوشته و وجود خداوند را منكر شده نميتوان كاملا در اين مورد قضاوت كرد .
دوم اينكه انيشتين به هيچ يك از اديان در زندگي اش پايبندي نداشته و در مورد اشنايي اش با دين اسلام يا ميشود گفت كه دين به وي رسيده كه در اينصورت مشمول همان حكم حديث نبوي درباره ي خالد في النار بودن ميشود يا اينكه اسلام كاملا به وي نرسيده . بنده هم او را متهم به شرك نميكنم ... در هر حال به نظر بنده بهتر است در هر حال امرش را به خدا واگذار كنيم چون اون به هر چيزي از ما داناتر است .

tazkerah

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
10/2/13
پسندها
0
إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَالَّذِينَ هَادُوا وَالصَّابِئِينَ وَالنَّصَارَىٰ وَالْمَجُوسَ وَالَّذِينَ أَشْرَكُوا إِنَّ اللَّهَ يَفْصِلُ بَيْنَهُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ

مسلّماً کسانی که ایمان آورده اند، و یهود و صابئان( ستاره پرستان ) و نصاری و مجوس و مشرکان، خداوند در میان آنان روز قیامت داوری می کند؛ (و حق را از باطل جدا می سازد؛) خداوند بر هر چیز گواه (و از همه چیز آگاه) است

کاملا" درسته و حق با شما برادر ابوانصار

آلبانی

کاربر ویژه انجمن
تاریخ ثبت‌نام
15/4/13
پسندها
0
برادر محب السلف گفتن اینکه امیدوارم در انجمن شاهد چنین بحثهایی نباشیم مقداری ناصواب به نظر می آید چون با همین بحثهاست که حقایق روشن میشه برادر بزرگوار
در مورد نوشته ی شما هم ظاهرا" مطلب بنده رو نخوندین ... اولا" این فرد کاملا" به ذات الهی ایمان داشته وگرنه اصلا" سخن از خدا نمی زد و یا نمی گفت : علم بدون دین لنگ و دین بدون علم کور است
ثانیا" ایشان تنها خدایی که از طرف یهودیان معرفی می شود رو رد میکنه و همونطور که عرض کردم اصل ذات الهی رو قبول داشته
ثالثا" این آیه ( و من یبتغ غیر الاسلام ... ) در این مورد که یک فرد رو از زمره ی مشرکین قرار بدیم و مصداق آیه ی (ما كان للنبي والذين آمنوا أن يستغفروا للمشركين ... ) رو در مورد اونها جاری بکنیم کفایت نمی کنه چرا که بحث خسران و شرک دو مسأله ی کاملا" جدا هستند

السلام علیکم.
برادر بزرگوار جناب تذکره، والله انی احبک فی الله اولا.
ثانیا، این گونه بحوث رو باید برگشت به کتب علمای سلف تا ببینیم آنها چگونه حکم کرده اند نه اینکه امثال بنده و جنابعالی و دیگر دوستانی که اتقانی در علم نداریم، در چنین مباحثی خود رو دخیل کرده و نظر بدیم.
ثالثا، در نزد اهل سنت و قاطبه مسلمانان، به مجرد اینکه شخص خدا رو قبول داشته باشه موجب بهشتی شدن یا حتی حکم بر خوب بودن او در عقیده نمیشه وگرنه مشرکین زمان پیامبر هم الله رو قبول داشتند. اصلا همه ی کفار و مشرکین و همه ی انسان بطور تقریبی الله رو قبول دارند.
اما مادامی عمل اونها نزد خداوند مقبول هست که این عمل منبطق با دستورات و تعالیم رسول الله صل الله علیه وسلم باشد. البته بعد از اقرار به شهادتین.

heravi-abooansar

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
4/3/13
پسندها
0
السلام عليكم و رحمة الله و بركاته مجددا برادر محب السلف عزيز ، برادرمان تذكره نگفتند انيشتين بهشتي است يا عقيده اش خوب است بلكه فقط گفتند حكم شرك در موردش شايد بي انصافي باشد كه البته همانطور كه گفتيم نميشود در موردش قاطعانه نظر داد و برادرمان تذكره هم آيه ي كريمه ي قران را اوردند كه الله ( جل جلاله ) در ميان همگان روز قيامت داوري ميكند . برادران بهتر هست كه به اين بحث خاتمه دهيم و وقت گرانقيمت را در جاي بهتري صرف كنيم . " سبحان الله و بحمده سبحانك اللهم و بحمدك اشهد ان لا اله الا انت استغفرك و اتوب اليك "

بالا