جدیدترین‌ها

خوش آمدید به انجمن فائزین

برای بهره مندی از تمامی امکانات در انجمن ثبت نام کنید

Ask question

Ask Questions and Get Answers from Our Community

Answer

Answer Questions and Become an Expert on Your Topic

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

فضایل ماه رجب ؟؟

matin555

کاربر فعال و مفید
29/3/13
178
0
0
روزها و ماه ها یکسان نیستند. خداوند برخی از ایام را بر برخی دیگر برتری داده است و بعضی از زمان ها فضیلت ویژه ای دارند همانند: ماه رمضان، لیلة القدر، دهه ی ذی الحجه، عرفه و . . .
آیا ماه رجب فضیلت ویژه ای دارد که پیامبر بدان اشاره کرده باشد؟ یا اینکه روزی از روزهای این ماه، یا شبی از شب های آن، دارای عبادت و فضیلت ویژه هستند؟
واقعیت آن است که ماه رجب، هیچ فضیلت خاصی ندارد و فقط چون از ماه های حرام چهارگانه است، عبادت در آن پرارزش تر و گناه در آن عقابی سنگین تر دارد.
در سال، چهار ماه حرام وجود دارد که عبارتند از: رجب، ذی القعده، ذی الحجه و محرم. که عبادت در این ماه ها پرفضیلت تر است و گناه در آن ها سنگین تر است.
چون یکی از این ماه های حرام، رجب است بهتر است مؤمن در رجب بر عبادت ها، تلاوت، نماز و روزه بیفزاید و از گناهان و بدی ها بیشتر دوری کند.
اما در هر صورت هیچ فضیلت ویژه ای در مورد رجب در احادیث نیامده است و به همین خاطر حافظ ابن حجر می گوید: «در فضیلت ماه رجب، یا روزه گرفتن این ماه، یا روزه گرفتن روزهای معینی از آن، یا عبادت و شب زنده داری شب های معینی از آن هیچ حدیث صحیحی که قابل استدلال و احتجاج باشد، وجود ندارد و پیش از من امام ابو اسماعیل الهروی الحافظ نیز این مطلب را تأکید کرده است که آن را به سند صحیح از ایشان و دیگران نقل کرده ایم»
متأسفانه در بین عوام و مردم برخی عبادت و فضیلت ها در مورد رجب وجود دارد که هیچ گونه دلیل و سندی ندارد و جزءِ امور بدعت می باشد، لذا شایسته است مؤمن از نادرستی این موارد اطلاع پیدا کند و از انجام دادن آن پرهیز کند در ادامه این موارد را به صورت مختصر ذکر می کنیم:
۱- دعای ابتدای ماه رجب
«اللهم بارک لنا فی رجب و شعبان و بلغنا رمضان»
این دعا صحیح نمی باشد و در روایات صحیح نیامده است.
۲- تبریک به مناسبت فرا رسیدن رجب
۳- خبر دادن ابتدای رجب
برخی می گویند اولین کسی که خبر دهد فردا اول رجب است آتش جهنم بر او حرام می شود این سخن هیچ اصل و سندی ندارد.
۴- غسل رجب
۵- نماز رغائب
عده ای معتقدند در شب اولین جمعه رجب ۱۲ رکعت نماز بین نماز مغرب و عشاء سنت می باشد و این نماز را رغائب می نامند.
این نماز هیچ سند شرعی ندارد و هیچ روایت صحیحی این مطلب را تأیید نمی کند، لذا این نماز از امور بدعت می باشد. امام نووی و ابن تیمیه و دیگر علماء این نماز را بدعت می دانند.
۶- روزه، زکات، عمره، قربانی
اینکه روزه و زکات و عمره و قربانی کردن در رجب دارای فضیلت ویژه ای است، صحیح نمی باشد. مؤمن می تواند در رجب همه ی این عبادت ها را انجام دهد اما تصور اینکه در این مورد حدیث و فضیلت ویژه ای ذکر شده است، صحیح نیست.
امید آنکه بتوانیم از خرافات و بدعت ها دوری کنیم و دین را از منبع زلالش قرآن و سنت فرا بگیریم.

نویسنده: عبدالسلام صدیقی
 

roshana

کاربر خیلی فعال
23/3/13
943
8
0

الله بهتون خیر و برکت بده

آمین

دستتون درد نکنه
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا