سنت و آداب برخاستن از مجلس

عبدالرحمن

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
12/12/13
نوشته‌ها
235
پسندها
0
سنت و آداب برخاستن از مجلس

دعاي کفاره ي مجلس بگوئي و آن عبارت است از «سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوْبُ إِلَيْكَ». (رواه أصحاب السنن).
در شبانه روز چقدر مجالس وجود دارد که مسلمان در آنجا حاضر مي گردد و مي نشيند سپس بر مي خيزد، ما در اينجا برخي از اين مجالس را ذکر مي کنيم:
1- هنگام صرف غذا (در سه وعده)، بدون شک که شما با کساني که سر سفره با شما نشسته اند صحبت مي*کنيد ....
2- وقتي که فردي از دوستانت يا همسايه**ات را مي*بيني و با او صحبت مي*کني هرچند که ايستاده باشي ...
3- هنگامي که با همکارانت و دوستانت در محل کار يا در کلاس درس مي*نشينيد.
4- هنگامي که با زن و فرزندانت مي*نشيني و با يکديگر صحبت مي*کنيد.
5- وقتي که در ماشين سواري و همسر يا دوست همراه شما در ماشين نشسته است.
6- وقتي که به مجلس درس يا سخنراني حاضر مي*شوي.

خداوند تو را حفظ کند، بنگر چند مرتبه در شبانه*روز اين دعا و ذکر را تکرار نموده*اي در اين صورت ارتباط شما هميشه با پروردگار است، پس چند مرتبه ستايش پروردگارت را گفته*اي، و از آنچه که شايسته عظمت و جلالش نيست او را پاک و منزه داشته*اي، هنگامي که مي*گويي: «سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ». و چند بار در شبانه*روزت از آنچه که مرتکب شده*اي بواسطه توبه و استغفار با پروردگارت تجديد عهد نموده*اي هنگامي که مي*گويي: «أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوْبُ إِلَيْكَ» و چند بار به يگانگي خداوند اقرار نموده*اي، يگانگي در ربوبيت، و يگانگي در الوهيت و يگانگي در اسماء و صفاتش، وقتي که مي*گويي: «أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ».

پس بدينگونه در تمام شبانه روزت توحيد و يکتاي خداوند را مي گويي و او را به پاکي ياد مي*کني، و از آنچه مرتکب شده اي توبه و استغفار مي*نمايي.

فايده عمل نمودن به اين سنت
سبب کفاره و بخشش گناهان و بديهايي که در آن مجلس مرتکب شده مي*گردد.

نکته:
امام ابن قيم مي*فرمايد: نشستن و جمع شدن با دوستان و برادران و دو نوع است:
يکي: جمع*شدن براي خوش نمودن نفس و گذراندن وقت، پس اينگونه زيانش راجح*تر از فايده*اش مي*باشد، و کمترين زيانش اينست که قلب را فاسد ويران مي*گرداند و وقت را تلف مي*کند.
دوم: جمع*شدن و نشستن با دوستان و برادران براي همکاري در اموري که سبب نجات است، يکديگر را به حق سفارش نمودن، پس اينگونه مجالس بزرگترين غنيمت و سودمندترين مجالس بشمار مي*آيد.

برگرفته از کتاب: بيش از 1000 سنت در شبانه*روز
نويسنده: خالد الحسينان
مترجم: دکتر حسين تاجي گله*داري
 
بالا