جدیدترین‌ها

خوش آمدید به انجمن فائزین

برای بهره مندی از تمامی امکانات در انجمن ثبت نام کنید

Ask question

Ask Questions and Get Answers from Our Community

Answer

Answer Questions and Become an Expert on Your Topic

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

دعوت چیست

ام البنين

New member
15/11/13
14
0
0
دعوت چیست؟
(ادْعُ إِلَى سَبِیلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ) (نمل 25) ( ای پیغمبر ! ) مردمان را با سخنان استوار و بجا و اندرزهای نیكو و زیبا به راهپروردگارت فراخوان.
دعوت اسلامی یعنی فراخوان مردم و راهنمای آنان به راه درستی که سعاتمندی و رستگاری دنیا و آخرت را به دنبال دارد؛ از وظایف پیامبران علیهم السلام بود .خداوند دینش را فرستاده تا مردم را از تاریکی ظلم و جهل رهایی بخشد و به نور ایمان رهنمون شوند و پیامبران را برانگیخته تا مردم را بسوی خدا فراخوانند و آنان را با پذیرش امر دعوت پاک بگردانند و دست آنان را بگیرند و در پرتو نور ایمان به قله کمال انسانی و خودسازی برسانند و از دنباله روی و پیروی خواهش های نفسانی پاک بگردانند تا اینکه کردارشان را برای خداوند انجام دهد و خشنودی او را بجویند.

درک اهمیت دعوت و جایگاه داعی جوانان عزیز! آیا ارزش دعوت را نزد خدا درک می کنید؟ آیا منزلت دعوتگران را پیش خدا می شناسید؟ آیا می دانید خداوند چه اجر و پاداشی را به دعوتگران وعد داده است؟ برای دعوت گران بس است که بهترین این امت هستند خداوند متعال در سوره آل عمران آیه (110) می فرمایند: (كُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ) شما بهترین امتی هستید که برای مردم پدیدار شده اید به کارباز می دارید و به خدا ایمان دارید برای منزلت سعادت آنان در دنیا و آخرت بس است که رستگار و خوشبخت هستند.
(‏وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ‏) (104 -آل عمران ) و باید از میان شما گروهی مردم را به نیکی دعوت کنند و به کار شایسته وا دارند و از زشتی باز دارند و آنان همان رستگارانند. برای عزت و افتخارشان همین کافی است که گفتار ایشان نیکوترین سخن هاست سوره فصلت (33) برای برخورداری ایشان از رحمت و عنایت و پروردگارت کافی است که خداوند متعال آنان را مشمول رحمت بی دریغ خود نموده است و نعمت های بی نظیرش را به آنان اختصاص داده است سوره توبه (71) برای پاداش و ثواب آنان همین بس است که پاداششان ابدی و پایدار است.
«مَنْ دَعَا إِلَى الْهُدَى كَانَ لَهُ مِنَ الْأَجْرِ مِثْلُ أُجُورِ مَنْ تَبِعَهُ، لَا یَنْقُصُ ذَلِكَ مِنْ أُجُورِهِمْ شَیْئًا»امام مسلم و اصحاب سنن از رسول خدا ص روایت کرده اند که فرموده است: (هر کس دیگران را بسوی هدایت فراخواند، از پاداشی همچون پاداش آنان برخوردار می شود. بدون آنکه از اجر و پاداش ایشان چیزی کاسته شود).
«فَوَاللهِ لَأَنْ یَهْدِیَ اللهُ بِكَ رَجُلًا خَیْرٌ لَكَ مِنْ أَنْ یَكُونَ لَكَ حُمْرُ النَّعَمِ». امام بخاری از رسول خدا (ص)روایت کرده اند: قسم به خدا اگر خداوند کسی را به وسیله تو هدایت کند، برای تو بهتر از شتران سرخ رنگ می باشد (کنایه از مال و داریی ارز شمند است)

ای جوانان! آیا چنین قدر و منزلتی را دیده اید؟ آیا در تاریخ تمدن بشر چنین عزت و افتخاری را سراغ دارید؟ پس وقتی چنین است با نیت پاک و صادقانه در رکاب دعوت به سوی خدا گام بگذارید، تا از این اجر و پاداش و این افتخار و سربلندی برخوردار شوید و در منزلگه صدق و راستی نزد فرمانروای توانگر در زمره پیامبران، صدیقان، شهدا و صالحان قرا گیرید و آنان چه همدمان نیکوی هستند.

داعی خود را با این صفات مزین بنماید:
1- اخلاص در دعوت
2- معین کردن هدف
3- مزین شدن به صفات مجاهدین
4- طلب علم مفید
5- در دنیا ایده ال زندگی نکند
6- از رحمت خدا نا امید نشود
7- حمله نکردن به افراد با ذکر نام آنه
ا8- از کثرت فساد و مفسدی (احساس شکست نکند).
9- با مردم به نرمی سخن بگوید و با مهربانی نصیحت کند.
10- با مردم به خوبی رفتار کند و احترام آنها را حفظ نماید.
11- طبق مصلحت به طور علنی و یا سری، دعوت دهد.
12- مسایل روز و اندیشه های جدید را بشناسد.
13- عیوبش را به دیگران نسبت ندهد .
14- رفتارش باید الگو باشد.
15- با مردم دوستی کند .
16- جایگاه هرکس را بشناسد .
17- فردی اجتماعی باشد.
18- اولویت بندی در دعوت .
19- خودش را محاسبه کند و از خدا کمک بخواهد.
20- در عبادت ممتاز باشد.
21- به اندکی از دنیا راضی باشد و خودش را بری مرگ آماده سازد.
22- ظاهری آراسته و خوب داشته باشد.
23- شخصیتی مستقل داشته باشد.
24- عفو و گذشت داشته باشد.
25- مشورت با دیگران داشته باشد
26- استغفار کردن برای دیگران

شناخت شیوه های تاثیر در دیگران
1- مهترین شیوه ی تاثیر دیگران آنست که رفتار داعی با گفتارش یکی باشد. خداوند متعال خطاب به کسانی که دیگران را به نیکی فرا می خوانند ولی خودشان را فراموش کرده اند با توبیخ و تهدید می فرماید: (‏یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ‏) (صف/2) ای کسانی که ایمان آوردید، چرا چیزی می گوید که انجام نمی دهید.
2- یکی دیگر از شیوه های تاثیر دیگران، توجه به محیط و جامعه ای است که دعوت در آن صورت می گیرد. داعی باید مراکز گمراهی را و انحراف را شناخته، شیوه ی برخورد متناسب با عقل وتوانای و درک مردم را به کار بگیرد و قدرت پذیرش و تحمل مردم را در نظر داشته باشد
داعی باید آگاهانه انواع انحراف و منحرفان را شناسایی کند و با برنامه ریزی دقیق و راه کار مناسب و منسجم بی وقفه و پیوسته برای دعوت به سوی خدا در تلاش باشد
امام مسلم حدیثی از عبد الله ابن مسعود (رض) نقل می کند که بر شناخت محیط و توجه به سطوح فهم و درک مردم تاکید دارد «مَا أَنْتَ بِمُحَدِّثٍ قَوْمًا حَدِیثًا لَا تَبْلُغُهُ عُقُولُهُمْ إِلَّا كَانَ لِبَعْضِهِمْ فِتْنَةٌ» با هر قومی بالاتر از سطح عقل شان صحبت کنی برخی از آنها را دچار فتنه و آشوب کرده ای.ارشاد الله جل جلاله است: (‏وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مِنْ قَبْلِكَ فِی شِیَعِ الْأَوَّلِینَ‏ وَ مَا یَأْتِیهِمْ مِنْ رَسُولٍ إِلَّا كَانُوا بِهِ یَسْتَهْزِئُونَ‏)(حجر/10/11) (همانا پیش از تو پیامبران را فرستاده ایم. در گروهای پیشینیان، نمی آمد نزد ایشان هیچ رسولی مگر او را مسخره می کردند).
رسول الله( ص ) ارشاد می فرماید: آنقدرکه من در راه دعوت حق، مورد اذیت و آزار قرار گرفتم هیچ رسول و نبی ای قرار نگرفت پس وقتی سردار دوعالم، آقا و سرور ما، با صبر و حوصله همه این مصایب و مشکلات را تحمل نمودند ما هم از پیروان ایشان هستیم، و کار ایشان را انجام می دهیم نباید ازاین مشکلات پریشان ونگران شویم باید با صبر و استقامت همه را تحمل نماییم.

از مطالب گذشته واضح و روشن شد که اصل مرض ما، ضعیف شدن روح اسلامی و حقیقت ایمانی ماست. جذبات و احساسات اسلامی فنا شده و حقیقت ایمانی از بین رفته است هر گاه در اصل یک چیزی پستی و انحطاط آمد بر اثر آن هر نوع خوبی که به آن وابسته است نیز دچار انحطاط و پستی می شود سبب این ضعف و انحطاط، همان بی تو جهی به اصل است که بقای تمام دین بر آن استوار می باشد و آن اصل، امر به معروف و نهی از منکر است ظاهر است هیچ قومی تا آن وقتی که افراد آن با خوبیها و کمالات آراسته نگردند نمی توانند ترقی کنند پس تنها و تنها علاج ما این است که با چنان قوتی به انجام فریضه تبلیغ به پا خیزیم که از آن قوتی ایمانی ما بیشتر شود و جذبات و احساسات دینی ما رشد کند ما الله (جل جلاله) و رسول الله ( ص ) را بشناسیم و در مقابل احکام الله (جل جلاله) سر تسلیم فرود آوریم، در این کار همان طریقه را اختیار کنیم که سید الانبیا و المرسلین( ص )برای ارشاد مشرکین عرب اختیار کرد.
 
آخرین ویرایش:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا