جدیدترین‌ها

خوش آمدید به انجمن فائزین

برای بهره مندی از تمامی امکانات در انجمن ثبت نام کنید

Ask question

Ask Questions and Get Answers from Our Community

Answer

Answer Questions and Become an Expert on Your Topic

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

خنده بر هر درد بی درمان دواست

  • نویسنده موضوع faezin
  • تاریخ شروع

faezin

مدیریت
پرسنل مدیریت
موئسس انجمن
6/1/13
1,232
31
48
فی ارض الله

خنده بر هر درد بی درمان دواست​

خندۀ متوسط و معتدل، دارويي براي غمها و مرهمي براي ناراحتيها است. چنين خنده اي در شاد کردن روح و قلب، قدرت عجيبي دارد ؛ چنانچه ابودرداء – رضي الله عنه – مي گويد: من مي خندم تا دلم شاد گردد. پيامبر – صلى الله عليه وسلم – گاهي چنان مي خنديد که دندانهاي آسياب ايشان ديده مي شد. {فَضَحِكَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ حَتَّى بَدَتْ نَوَاجِذُه} (بخاری۴۴۳۷) خنديدن کساني که بيماري انسان و درمان آن را مي دانند، اينگونه است.

خنديدن، قله آرامش و راحتي است، اما خنديدني که بيش از حد نباشد! در حديث آمده است که: “زياد نخنديد؛ چون خندۀ زياد، دل را مي ميراند”. بلکه نه زياد و نه کم، به صورت ميانه؛ چنانکه در حديث آمده است: “لبخند زدن در برابر برادرت صدقه ايست”.OIP (1).jpg
{ فَتَبَسَّمَ ضَاحِكًا مِنْ قَوْلِهَا (نمل/۱۹)} “از گفته اش تبسم کرد”.
اما از خنديدن براي تمسخر و استهزا بايد پرهيز کرد!. { فَلَمَّا جَاءَهُمْ بِآيَاتِنَا إِذَا هُمْ مِنْهَا يَضْحَكُونَ (زخرف۴۷) } “وقتي او با آيات ما نزد آنها آمد، ناگهان شروع به خنديدن به او کردند”.
يکي از نعمتهايي که به اهل بهشت داده مي شود، خنده است: { فَالْيَوْمَ الَّذِينَ آَمَنُوا مِنَ الْكُفَّارِ يَضْحَكُونَ (مطففین۳۴) } “در روز قيامت مؤمنان به کافران مي خندند”.
عربها، کسي را که همواره لبخند بر لبانش نقش مي بست، مي ستودند و اين را دليل بزرگواري، سخاوت و کرامت مي دانستند. ضحوک السن يطرب للعطايا … و يفرح ان تعرض بالسؤال
آنهايي که همواره لبخند بر لبانشان نقش بسته است، هنگام عطا و بخشش به مردم، شادمان مي شوند و اگر از آنها چيزي خواسته شود، خوشحال مي گردند.
در حقيقت، اسلام، در عقايد، عبادات، اخلاق و رفتار بر ميانه روي استوار است. پس نبايد انسان، هميشه ترشروي و اخمو باشد و نيز نبايد خنده هاي بلند و بيهوده سر دهد؛ بلکه متانت و وقار خود را حفظ کند و براي آرامش روحي خود، به اندازۀ معقول و ميانه بخندد. ترشرويي، نشانه ناراحتي دروني و بدمزاجي انسان است: { ثُمَّ عَبَسَ وَبَسَرَ (مدثر۲۲) } “سپس اخم نمود و روي ترش کرد”. در حديث آمده است: (و لو أن تلقي أخاک بوجه طلق) “و خوبي را ناچيز مدان؛ هر چند برادرت را با گشاده رويي دايدار کني”. احمد امين در کتاب (فيض الخاطر) مي گويد: آنهايي که به زندگي لبخند مي زنند، فقط خودشان خوشبخت نيستند؛ بلکه آنها در انجام کارها توانايي بيشتري دارند و بيشتر مي توانند مسئوليت بپذيرند؛ اينها براي رويارويي با سختيها، حل دشواريها و انجام کارهاي بزرگي که به سود خودشان و مردم است، شايسته ترند. اگر به من بگويند: از ثروت فراوان و مقام والا يا از وجود راضي و سرحال، يکي را انتخاب کن، دومي را انتخاب خواهم کرد؛ مال و ثروت وقتي با ناراحتي و ترشرويي همراه باشد، به چه درد مي خورد؟! مقام والا اگر با گرفتگي و تشويش خاطر همراه باشد، چه ارزشي دارد؟! اگر کسي تمام دنيا را داشته باشد، اما طوري گرفته باشد که گويي عزيزي را به خاک سپرده و برگشته است، چه ارزشي دارد
لبخند ظاهري، ارزشي ندارد مگر آنکه برآمده از ناهنجاريهايي باشد که بر طبيعت انسان مي آيد. گلها، خندانند و جنگلها، لبخند مي زنند. درياها، رودبارها، آسمان، ستارگان و پرندگان، همه، لبخند مي زنند و بر لبهاي انسان نيز بطور طبيعي لبخند نقش بسته است؛ {البته در صورتي که چهرۀ خود را عبوس و ترش نگرداند.} بنابراين اگر همیشه ترشرو و عبوس باشد، صداي او با نغمه هاي هماهنگ طبيعت ناهمخواني مي کند و ناسازگار است. از اينرو کسي که خودش را عبوس و ترشرو گرفته، زيبايي را نخواهد ديد و کسي که قلب او آلوده گشته، از مشاهده و درک حقيقت ناتوان است. چون هر انساني، دنيا را از لابلاي عمل، انديشه و انگيزه هايش مي بيند. پس وقتي عملش، درست باشد و از فکر درست و انگيزه هاي پاکي برخوردار باشد، عينکي که با آن دنيا را تماشا مي کند، پاک و روشن است و او، دنيا را همانگونه که آفريده شده، مي بيند. در غير اين صورت شيشه هاي عينکش سياه مي گردد و او، هر چيزي را تار و سياه مي بيند.
منبع: امت آنلاین به نقل از : کتاب غم مخور
 
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: حسین

حسین

New member
5/1/22
3
4
3
خنده را فراموش نكنید.

شوخ‌طبع باشید.

به زندگی خود شادی ببخشید.

خود را شاداب و خندان نگه دارید.

هر روز خندیدن از ته دل را بیاموزید.

چنانچه خواهان شادی هستید، باید آن را در خود بوجود آورید.

كلمات خوب و شادی بخش بر زبان آورید.

به زندگی با دیدی مثبت و همراه با شوخ طبعی و نشاط نگاه كنید.

كوشش كنید‌ كارهایی انجام دهید كه به زندگی شما شادی ببخشد.

برای تندرست زیستن، خنده، بهترین اكسیر است.

ناامیدی را از خود دور كنید.

مثبت‌اندیش باشید.

به موسیقی آرام گوش دهید.

خانه خود را به یك مكان شاد تبدیل كنید.

بردبار و شكیبا باشید.

زود از كوره در نروید.

نگذارید چیزهای كوچك، شما را خشمگین كند.

كوشش كنید در برخوردها آرام باشید.

به خود ایمان داشته باشید.

قدر زندگی‌تان را بدانید.

زندگی را چنانچه هست، با تمام مشكلاتش قبول كنید.

هرگز یاس و ناامیدی را به حریم ذهن خود راه ندهید.

و بیش از پیش بخندید تا دنیا به رویتان بخندد.
 
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: faezin
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا