جدیدترین‌ها

خوش آمدید به انجمن فائزین

برای بهره مندی از تمامی امکانات در انجمن ثبت نام کنید

Ask question

Ask Questions and Get Answers from Our Community

Answer

Answer Questions and Become an Expert on Your Topic

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

حكم دعوت الی الله تعالی

عبدالرحمن

کاربر فعال و مفید
12/12/13
235
0
0
س: از محضرتان مي*خواهم حكم دعوت به سوي الله تعالی و انواع برتر آن را شرح دهيد؟

ج: حکم دعوت: دلايل قرآن و سنت بيانگر وجوب دعوت به سوي الله تعالی است و دعوت به سوي الله تعالی از فرايض است.
در اين باره دلايل زيادي وجود دارد از جمله: الله تعالي مي*فرمايد:

[ وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ (104)]
(«بايد از ميان شما گروهي باشندكه به خير دعوت دهند و امر به معروف و نهي از منكر نمايند وآنان خود رستگارند). «آل عمران/104»


و مي*فرمايد:[ادْعُ إِلَى سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ] (نحل 125)
«مردمان را با سخنان استوار و بجا و اندرزهايي نيكو و زيبا به راه پروردگارت فراخوان، و با ايشان به شيوه ی هر چه نيكوتر و بهتر مجادله كن».

و مي*فرمايد:
[وَادْعُ إِلَى رَبِّكَ وَلَا تَكُونَنَّ مِنَ الْمُشْرِكِينَ] (قصص87)
«مردم را به سوي پروردگارت دعوت كن، و از زمره ی مشركان مباش».

و مي*فرمايد:
[ قُلْ هَذِهِ سَبِيلِي أَدْعُو إِلَى اللَّهِ عَلَى بَصِيرَةٍ أَنَا وَمَنِ اتَّبَعَنِي] (يوسف 108)
«بگو اين راه من است. من و پیروانم از روی بصیرت [مردم] را به سوی الله دعوت می کنم».

الله تعالی بيان مي*كند كه پيروان رسول الله صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ داعيان به سوي اويند وآنان اهل بصيرتند. همان گونه*كه مشخص است پیروی از رسول صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ و بر راه و روش او بودن واجب است.

الله تعالي*مي*فرمايد:

[ لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا (21)]
(سرمشق و الگوي زيبايي در (شيوه پندار و گفتار و كردار) رسول الله صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ براي شماست. براي كساني*كه اميد به الله دارند، و جوياي قيامت هستند و الله را بسيار ياد كنند).«احزاب/21»


علما تصريح*كرده*اند كه دعوت به سوي الله در جاهايي*كه داعيان به سوي الله دعوت مي*دهند، فرض كفايي است، چرا كه هر منطقه و سرزميني نياز به دعوت و فعاليت دارد. پس فرضي است كفايي*كه اگر به اندازه كافي افراد به امر دعوت اقدام كرده باشند. اين فرض از بقيه ساقط مي*شود و حكم دعوت براي بقيه سنت مؤكده و كار پسنديده*اي است. اگر در منطقه*ي خاصي*كسي مبادرت به امر دعوت نكند همه*ي*آنان گناهكار مي*شوند.

بر همگان واجب است كه با توجه به توان و امكانات خود اقدام به دعوت كنند. اما با توجه به عموم شهرها واجب است كه در همه جا گروهي مشخص اقدام به دعوت به سوي الله كنند و رسالت خود را به تمام نقاط برسانند و دستور الله را با راههاي ممكن بيان نمايند، چرا كه رسول الله صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ داعياني را با نامه*هایی سوي مردم، پادشاهان و رؤسا فرستاد تا آن*ها را به سوي الله دعوت نمودند.

شيخ ابن باز- مجلة البحوث العدد (40)، ص (136- 135)
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا