جدیدترین‌ها

خوش آمدید به انجمن فائزین

برای بهره مندی از تمامی امکانات در انجمن ثبت نام کنید

Ask question

Ask Questions and Get Answers from Our Community

Answer

Answer Questions and Become an Expert on Your Topic

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

تشویق به ازدواج و بیان اهداف آن

ئه ستیره

ناظر
1/1/70
950
18
18
زیر آسمان خدا
تشویق به ازدواج و بیان اهداف آن

خداوند به دلایل مختلف ازدواج را مشروعیت داده از جمله :
-ازدواج باعث کنترل نگاه و حفظ ناموس است
پیامبر (ص)میفرماید: یا معشرَ الشَّباب مَن استطاع مِنکُم البَاءهَ فَلیتزوجْ فَإنَّه أغضُّ لِلبَصر و أحصنُ للفرجِ و مَن لَم یَستطعْ فعلیه بالصَّوم فإنَّه لَه و جاءٌ» یعنی ای گروه جوانان هر کدام از شما توان مخارج زندگی را دارد ازدواج نماید چون برای کنترل نگاه و حفظ ناموس بسیار مؤثر است و هر کس هم از عهده ی آن برنمی آید روزه بگیرد چون سبب قطع شهوت است.» احمد، بخاری،-مُسلم و کتابهای سُنن این حدیث را روایت کرده اند.

-تداوم نسل بشری جهت آبادانی و اِصلاح کره ی زمین

همچنانکه خداوند بیان می دارد: وَ إذ قال ربُّکَ لِلْمَلئکَهَ إنّی جاعِلٌ فِی الْأَرضِ خَلیفهً قالُوا أتَجْعَلُ فِیهَا مَن یُفْسِدُ فیهَا و یَسْفِکُ الدِّمَآءَ و نَحْنُ نُسَبّحُ بِحَمْدِکَ و نُقَدِّس لَکَ قال إنِّی أعْلَمُ مَا لاتَعْلَمُونَ (30)

و عَلَّمَ ءَادَمَ الْأسَمآءَ کُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلی الْمَلئِکَهِ فَقَالَ أنْبِوُنِی بِأَسْمَآءِ هَؤُلَآءِ إنْ کُنْتُم صَادِقینَ (31)
قَالُوا سُبْحَانَکَ لَاعِلمَ لَنَآ إلَّا مَا عَلَّمْتَنَآ إنَّکَ أنْتَ الْعَلِیمُ الْحَکیمُ (32)
قالَ یآدَمُ أنْبِئْهُمْ بِأَسْمَآئِهِمْ فَلَمَّا أَنْبَأَهُمْ بِأَسْمَآئِهِمْ قَالَ أَلَمْ أَقُلْ لَکُمْ إنِّی أَعْلَمُ غَیْبَ السَّمواتِ وَ الْأَرضِ وَ أَعْلَمُ ماتُبْدُونَ وَ مَا کُنْتُمْ تَکْتُمُونَ (33) (سوره*ی بقره)
زمانی (را یادآوری کن که پروردگارت به فرشتگان گفت : من در زمین جانشینی بیافرینم تا با آبادانی زمین بپردازد و آن زیبانگاری و نوآوری را که برای زمین معیّن داشته ام به اتمام رساند و آن انسان است. فرشتگان دریافتند که انسان بنا به انگیزه های سرشتی زمینی اش فساد و تباهی برپا می دارد. پس برای دانستن، نه اعتراض کردن، از خدا پرسیدند که حکمت برتری دادن انسان بر ایشان برای امر جانشینی چیست و) گفتند : آیا در زمین کسی را بوجود می آوری که فساد می کند و تباهی راه می اندازد و خونها خواهد ریخت، و حال آنکه ما (پیوسته) به حمد و ستایش و طاعت و عبادت تو مشغولیم؟ گفت : من حقائقی را می دانم که شما نمی دانید. سپس به آدم نامهای (اشیاء و خواص و اسرار چیزهایی را که نوع انسان از لحاظ پیشرفت مادّی و معنوی آمادگی فراگیری آنها را داشت، به دل او الهام کرد و بدو) همه را آموخت سپس آنها را به فرشتگان عرضه داشت و فرمود : اگر راست می گوئید (و خود را برای امر جانشینی از انسان بایسته تر می بینید) اسامی (و خواص و اسرار)
اینها را برشمارید. فرشتگان گفتند : منزّهی تو، ما چیزی جز آنچه به ما آموخته ای نمی دانیم (و توانائی جاشینی را در زمین و استعداد اِشتغال به امور مادّی را نداریم و معترفیم که آدم موجودی شایسته تر از ما است و تو دانا و حکیمی.


و خداوند فرمود : ای آدم! آنان را از نامها و خواص و اسرار این پدیده ها آگاه کن.

هنگامی که آدم فرمان خدا را لبیّک گفت و) فرشتگان را از (خواص و اسرار اشیاء و) پدیده ها آگاه کرد، خداوند فرمود : به شما نگفتم که من غیب (و راز) آسمانها و زمین را می دانم و از آنچه شما آشکار می کنید یا پنهان می داشتید، نیز آگاهم؟

- افزونی تعداد فرزندان برای تقویت بنیادخانواده و تشکیل امّتی یکپارچه تا با همکاری افراد آن زمین آباد گردد.
خداوند فرزندان را نعمتی برای مردم می داند که باید به خاطر آن شکرگزار باشند و ناسپاسی ننمایند و با امید به رحمت خدا و ترس از عذاب اُخروی پرهیزگاری پیشه کنند و به پاس پیوند خانوادگی و بندگی خدا همچون برادر یکدیگر را دوست بدارند.

خداوند در بیان اقتدار و منّت فراوانش بر بندگان می فراید :

یآ أیُّها النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّکُمُ الَّذِی خَلَقَکُم مِن نَّفْسٍ واحِدَهٍ وَ خَلَقَ مِنْها زَوْجَها وَ بَثَّ منِهْمُا رِجَالاً کَثیراً وَ نِسَآءً وَ اتَّقُوا اللَّهَ الَّذِی تَسَآءَلُونَ بِهِ وَالْأرْحَامَ إنَّ اللَّهَ کَانَ عَلَیْکُمْ رَقیباً (1) سوره ی نساء

ای مردمان! از خشم پروردگارتان بپرهیزید. پروردگاری که شما را از یک انسان بیافرید و سپس همسرش را از نوع او آفرید. و از آن دو نفر مردان و زنان فراوانی بر روی زمین منتشر ساخت و از خشم خدائی بپرهیزید که همدیگر را بدو سوگند می دهید، و بپرهیزید از اینکه پیوند خویشاوندی را گسیخته دارید (و صِله ی رَحِم را نادیده گیرید) زیرا که بیگمان خداوند مراقب شماست (و کردار و رفتار شما از دیده ی او پنهان نمی ماند.

و پیامبر (ص) مسلمانان را از مجرّد زیستن بازداشته و به ازدواج دستور فرموده است. به ویژه مردان را به ازدواج با زنان زائو و مهربان سفارش کرده اند تا آروزی مباهات به فزونی امّتش در قیامت به وقوع بپیوندد. أنس (رض) روایت می کند که پیامبر (ص) به ازدواج دستور می داد و از زندگی مجرّدی به شدّت نهی می کرد : تَزَوَّجوا الودودَ الولودَ فإنِّی مُکاثِرٌ بِکُم الأنبیاء یومَ القیامه

با زنان مهربان ازدواج نمایید چون من در قیامت به تعداد زیاد شما نزد پیامبران دیگر مباهات می کنم.

این حدیث را امام احمد روایت کرده و ابن حِبَّان در تخریج آن فرموده اند که صحیح می باشد. عبدالله بن عمر (رض) هم از پیامبر (ص) روایت می کند که :

أنکِحُوا أُمَّهات الأولادِ، فإنّی أباهِی بِکُم یومَ القیامهِ
با کنیزانی که از آنها فرزند دارید ازدواج نمایید چون من به تعداد شما در قیامت مباهات می کنم.

امام احمد این حدیث را هم روایت کرده و ترمذی در جامع به آن اشاره کرده و در مجمع الزوائد گفته است که در بین راویان جریر بن عبدالله العامری وجود دارد که ثِقه دانسته شده امّا ضعیف می باشد.

مَعْقَل بن یَسار می گوید : مردی نزد پیامبر (ص) آمد و گفت : زنی زیبا و با خانواده را در نظر دارم امّا بچّه دار نمی شود آیا با او ازدواج نمایم؟ فرمود : نه، سپس برای بار دوّم مرد نزد پیامبر (ص) آمد و درخواستش را مطرح کرد، پیامبر (ص) دوباره او را منع کرد، بار سوّم که درخواستش را بیان کرد ایشان فرمود : «تَزوّجُوا الوَدُودَ الْوَلُودَ فإنی مُکاثِرٌ بِکُمْ» : «با زنان مهربان و زائو ازدواج نمایید چون من به تعداد شما در قیامت مباهات می کنم.» ابوداوُد و نسائی حدیث را روایت کرده و حاکم نیشابوری آنرا صحیح دانسته است.

در این مورد احادیث زیادی نقل شده که در روایت بعضی از آنها راویان ضعیف وجود دارد، امّا مجموعه ی آنها بیانگر تشویق به ازدواج است.

امام غزالی اهداف ازدواج را این چنین برشمرده اند :

ازدواج باعث تقویت حسّ دینداری و نابودی مکر شیطانهاست و دژی محکم در برابر دشمن خدا و سبب فزونی جمعیّت مسلمین است که پیامبر (ص) نزد سایر پیامبران (ع) به آن مباهات می نماید.

و سپس نتایج و فواید آن را به خوبی ترسیم کرده و می افراید :

ازدواج پنج فایده دارد : تولّد فرزند، فرونشاندن شهوت، تشکیل خانواده، زیاد شدن فامیل و جهاد با نفس جهت انجام امور یاد شده... .
و می فرمایند : هر کس برای حفظ ایمان و تولّد فرزند ازدواج کند نزد خداوند پاداش دارد و آنرا چنین بیان می نمایند :

1-همنوا شدن با اراده ی خداوند در تداوم نسل بشر.

2-بدست آوردن محبت پیامبر(ص) به علت برآوردن آرزوی ایشان در مباهات به زیادی تعداد امّت.

3-رسیدن به برکت الهی و پاداش فراوان و آمرزش گناهان به سبب دعای فرزند صالح.
امام غزالی تأکید دارند که مورد اوّل مهمترین و اساسی ترین فواید ازدواج نزد خردمندان است و مثالی ذکر می کنند که : فردی مقداری تخم و لوازم کشاورزی و زمینی مناسب در اختیار غلامش قرار داده تا در آن کشت نماید و مأموری هم بر او گمارده تا به کارش نظارت کند و او را تشویق نماید. حال اگر غلام تنبلی و مأمور سستی کرد آیا نتیجه اش برای آنها خشم و تنبیه آن فرد نیست.

خداوند هم مرد و زن را آفریده و به هر کدام ویژگیهای لازم را بخشیده و تمایل جنسی را برای زاد و ولد در درونشان نهاده است، پس هر کس از راه صحیح خارج شود یا به آن بی توجهی نماید در حقیقت با سنّتهای الهی ستیز کرده و سزاوار خشم و تنبیه خداست.

آنچه روشن است قدیم الایام داشتن فرزند آرزوی انسان ها و حتّی پیامبر (ع) و بندگان صالح خداوند بوده است.

و در آینده هم انسانها اگر سالم و تندرست باشند این آرزو و علاقه را خواهند داشت : هُوَ الَّذی خَلَقَکُمْ مِن نَفسٍ وَاحِدهٍ وَ جَعَلَ مِنْها زَوْجَهَا لَیْسْکُنَ إلَیْهَا فَلَمَّا تَغَشَّاهَا حَمَلَتْ حَمْلَاً خَفیفاً فَمَرَّتْ بِهِ فَلَمّآ أَثْقَلَتْ دَعَوَا اللَّهَ رَبَّهُما لَئِنْ ءَاتَیْتَنَا صالِحاً لَنَکُونَنَّ مِنَ الشَّاکرینَ (189) (سوره*ی اعراف
او آن کسی است که شما را از یک جنس آفرید، و همسران شما را از جنس شما ساخت تا شوهران در کنار همسران بیاسایند ولی بسیار اتفاق می افتد که هنگامی که شوهران با همسران آمیزش جنسی می کنند، همسران بار سبکی (به نام جنین) برمی دارند و به آسانی با آن روزگار را بسر می برند. امّا هنگامی که بار آنان سنگین می شود، شوهران و همسران خدای خود را فریاد می دارند و می گویند : اگر فرزند سالم و شایسته ای به ما عطاء فرمائی از زمره ی سپاسگزاران خواهیم بود.

وقتیکه حضرت ابراهیم (ع) قومش را به یگانگی خداوند و بندگی او فراخواند و بر آزارشان بُردباری نشان داد و مقابل خواسته هایشان ایستادگی کرد و آنان او را به آتش انداختند و خداوند نجاتش داد او هم قوم و خدایان دروغینشان را ترک کرد پس در پاسخ دعایش خداوند اسماعیل (ع) واسحاق (ع)و پس از او یعقوب (ع)را به وی بخشید.

رَبِّ هَبْ لِی مِنَ الصَّالِحینَ» (100) (سوره ی صافّات) «پروردگارا! فرزندان شایسته ای به من عطاء کن.

خداوند اوّل مژده ی تولد اسماعیل (ع) را به او داد و پس از آنکه رشد نمود و بزرگ شد وی را به قربانی کردنش امر فرمود. پدر نیز اطاعت از فرمان الهی را بر عشق به فرزند ترجیح داد و در اجرای دستور خداوند پایداری نشان داد و به پاس این بندگی و صداقت مژده ی تولد اسحاق (ع) را نیز که پیامبری از صالحان است دریافت نمود و این چنین نسل پیامبران در فرزندان ابراهیم خلیل(ع) قرار گرفت. و این پاداش بردباری او در برابر سختیهایی بود که در راه دعوت به خدا تحمّل کرد و به بهترین موفقیّت در آزمایش الهی هم رسید.

فرزندان نعمتی هستند که دل انسان در پی آن بوده و آرزویش را دارد و می خواهد در تنهایی و گرفتاری أنیس و پشتیبان او باشند و سبب روشنی چشمانش در دنیا و آخرت گردند. چنانکه ابراهیم (ع) فرمود : رَبِّ هَبْ لِی مِنَ الصَّالِحینَ» و حضرت زکریا (ع) فرزندان پاک و صالح از خداوند خواست : وَ زَکَرِیَّآ إذْ نَادَی رَبَّهُ رَبِّ لَاتَذَرْنِی فَرْداً وَ أَنْتَ خَیْرُالْوَارِثِینَ» (89) (سوره ی أنبیاء)

و زکریا را یاد کن بدانگاه که پروردگار خود را به فریاد خواند (و گفت:) پروردگارا مرا تنها مگذار و فرزندی به من عطاء کن که در زندگی یار و یاور من و پس از مرگ برنامه ی تبلیغ را پیگیری کند. البته اگر هم فرزندی وارث من نشد باکی نیست، چراکه تو بهترین وارثانی و باقی پس از فنای مردمانی.

و فرمود : ذِکْرُ رَحْمَتِ رَبِّکَ عَبْدَهُ زَکَرِیَّآ (2) إذْنَادَی رَبَّهُ نِدَآءً خَفِیّاً (3) قَالَ رَبِّ إِنِّی وَهَنَ الْعَظْمُ مِنّیِ وَ اشْتَعَلَ الرَّأسُ شَیْباً وَ لَمْ أَکُنْ بِدُعَآئِکَ رَبِّ شَقِیاً (4) وَ إِنّی خِفْتُ الْمَوَالِیَ مِنْ وَرَآءی وَ کَانَتْ أمْرَأَتِی عَاقِراً فَهَبْ لِی مِنْ لَّدُنکَ وَلِیَّاً (5) یَرِثُنِی وَ یَرِثُ مِنْ ءَالِ یَعْقُوبَ وَاجْعَلْهُ رَبِّ رَضِیَّاً (6) یا زَکَرِیَّآ إِنَّا نُبَشِّرُکَ بِغُلَامٍ أسْمُهُ یَحْیَی لَمْ نَجْعَلْ لَه مِنْ قَبلُ سَمِیَّاً (7) (سوره ی مریم این)
یادی است از مرحمت پروردگارت نسبت به بنده ی خود زکریّا (که ای محمّد آنرا بر تو می خوانم.) در آن هنگام که پروردگارش را (در خلوتگاه عبادت) پنهانی نِدا داد گفت : پروردگارا استخوانهای من (که ستون پیکر من و محکم ترین اعضای تن من است) سستی گرفته است. و شعله های پیری (تمام موهای) سر مرا فرا گرفته است پروردگارا من هرگز در دعاهائی که کرده ام (از درگاه کَرَم تو) محروم و ناامید بازنگشته ام؛ (هم اینک نیز مرا دریاب) پروردگارا) من از بستگانم بعد از خود بیمناکم (چرا که در ایشان شایستگی و بایستگی بدست گرفتن کار و بار دین را نمی بینم و همسرم هم از اوّل نازا بوده است؛ پس از فضلِ خویش جانشینی به من ببخش. از من دین و دانش) و از آلِ یعقوب (ثروت و قدرت) ارث ببرد، و او را پروردگارا (در گفتار و کردار) مورد رضایت گردان. ای زکریّا ما تو را به پسری مژده می دهیم که نام او یحیی است و پیش از این کسی را همنام او نکرده ایم (و شبیه او در صفاتِ فضل و کمال و تقوا و صلاح نیافریده*ایم.)


و خداوند پاک و منزّه بندگان صالحش را با این اوصاف ستوده است که :
وَالَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزوَاجِنَا وَ ذُرِّیَّاتِنَا قُرَّهَ أَعْیُنٍ وَ أجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِینَ إمَاماً (74) سوره ی فرقان

و کسانیند که می گویند : پروردگارا همسران و فرزندانی به ما عطاء فرما که به سبب انجام طاعات و عبادات و دیگر کارهای پسندیده، مایه ی سرور ما و) باعث روشنی چشمان ما گردند، و ما را پیشوای پرهیزگاران گردان (بگونه ای که در صالحات و حسنات به ما اقتداء و از ما پیروی نمایند.

و در قرآن از زبان شعیب (ع) به قومش می فرماید : … إذْ کُنْتُمْ قَلِیلاً فَکَثَّرَکُمْ (86) سوره ی أعراف) بخاطر آورید آن زمانی را که اندک بودید و خداوند شما را افزون کرد

پس سپاسگزار نعمت خداوند باشید که بر تعداد شما افزود و از آنان خواست که کُفران نعمت نکنند و حقّ خدا و حقوق بندگانش را رعایت نمایند و به پاس ازدیاد جمعیّت مطیع خداوند و پیامبرش باشند.

 
آخرین ویرایش:

asemani

Moderator
8/3/13
761
2
0
ایران
یکی از گمشده های ادم های این عصر آرامش است ؛مخصوصا آرامش روحی و فکری . و یکی از راه هایی که قرآن کریم برای دستیابی به آرامش معرفی می کند (سوره روم آیه 21) ازدواج است . ازدواج واقعاً می تواند یکی از راه های آرامش باشد اما سوالم از دوستان این است که چگونه ازدواجی و چگونه همسری اختیار کنیم که به این آرامش برسیم .
 

ئه ستیره

ناظر
1/1/70
950
18
18
زیر آسمان خدا
برادر آسمانی به نظر بنده طرف مقابل باید هم فکر آدم باشد و مقصدشان یکی باشد اگه در طول مسیر یکیشون خسته شد یا با مشکلی برخورد کرد آن یکی کمکش کنه و هر دو برای رسیدن به مقصد پشتیبان همدیگر باشند
برخی افراد مقصدشان دنیاست و برخی دیگر خداست
این مقصد ها خیلی فاصله دارند و متفاوت هستند
وقتی تفکر طرفین مشابه باشد قطعا به آرامش دست خواهند یافت
اما بیشتر کسانی که زندگیشان به طلاق ختم می شود یا در زندگی مشترکشان با آرامش بیگانه هستند در مورد خصوصیات طرف مقابل اطلاعات کمی دارند مثلا آقایون دور اندیشند آقایون به پس انداز ده سال آینده خانواده فکر میکنند و خانم ها نزدیک اندیش که به لباسهای پاییز آینده فرزندان فکر می کنند ایندو مکمل یکدیگرند و در کنار یکدیگر خانواده را اداره میکنند.
و یا اقایون در هنگام مواجه شدن با مشکلات فقط فکر میکنند تا بتوانند مشکل را حل کنند و در لاکخود فرو میروند اما خانم ها در صورتی که مشکل را فقط برای کسی تعریف کنند قلبشان از مشکل سبک شده گویا آن مشکل کاملا حل شده است
حرفم این است در گام اول برای رسیدن به زندگی نرمال باید شناختی صحیح از خصوصیات اخلاقی طرف مقابل( آقایون و خانم ها) داشته باشیم
 

ئه ستیره

ناظر
1/1/70
950
18
18
زیر آسمان خدا
و اینکه برادر آسمانی اگه ازدواجی برای رضای الله صورت بگیرد قطعا با موفقیت مواجه میشود و آینده ایی روشن در انتظار آن زندگی خواهد بود.
هیچوقت شخصی ایمانی نمیتواند با شخصی که حتی مسلمان شناسنامه ایی باشد زندگی پر از آرامش را داشته باشد چه برسد به ازدواج با افراد غیر ایمانی....
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا