جدیدترین‌ها

خوش آمدید به انجمن فائزین

برای بهره مندی از تمامی امکانات در انجمن ثبت نام کنید

Ask question

Ask Questions and Get Answers from Our Community

Answer

Answer Questions and Become an Expert on Your Topic

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

بهترین حجاب برای زنان و دختران

عمر

کاربر فعال و مفید
شرع الله تعالی ثابت است و از زمان نزول آن تا قیامت بدون تغییر می ماند و کسی که خواهان تغییر آن باشد یا گمان نماید می تواند شرع را با گذشت زمان تغیر دهد مرتکب کفر شده است.

بنابراین مسئله حجاب نیز امری ثابت مانده است و همانگونه که زنان صدر اسلام پوشش اسلامی برایشان واجب بود برای زنان امروزی نیز از هر قشری که باشند واجب است و روش حجاب زنان نیز باید به همانگونه باشد که اسلام تشریع نموده و برای دانشجویان روش حجاب جدایی وجود ندارد.
لذا روش حجاب اسلامی برای دختر دانشجوی مسلمان همان روش حجاب زنان صحابه است با این تفاوت که ممکن است که لباس آنها فرق داشته باشد، ولی باید چند ویژگی را داشته باشد:
اول:* پوشیدن همة بدن زن بنا بر قول راجح.
و بعضی از علماء* ظاهر کردن چهره و دو کف دست را مباح دانسته*اند. به شرط اینکه زن دچار فتنه نشود و دیگران را هم به فتنه نیندازد. یعنی:* زیبا نباشد و دست و صورتش را هم آرایش نکرده باشد و همچنین غالب افراد جامعه*ای که در آن زندگی می*کند، افراد فاسد، فاجر و چشم* چران نباشند.
دوم:* خود حجاب، زینت نباشد.
زیرا خداوند می*فرماید:«وَلا یُبْدِیْنَ زِیْنَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا» (و زینت خویش را آشکار نکنند مگر آن مقدار که ظاهر است). و همچنین می*فرماید:*»وَلا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیَّةِ الْأُوْلَی» (مانند جاهلیت پیشین ـ در میان مردم ـ با آشکار ساختن اندام و زیورآلات خود، ظاهر نشوید).
و در اصل، خداوند قانون حجاب را وضع نموده تا زینت زن پوشیده شود. پس معقول نیست که خود حجاب، زینت باشد.

سوم:* ضخیم باشد، نازک و شفاف نباشد.
حجاب باید ضخیم باشد. زیرا ستر و پوشش فقط با لباس ضخیم، متحقق می*شود. اما زن در لباس شفاف هر چند به ظاهر پوشیده است اما در حقیقت، عریان و لخت است. رسول *الله صلی الله علیه وسلم می*فرماید*:* «به زودی در پایان امت من، زنانی می*آیند که به ظاهر لباس پوشیده*اند ولی در واقع، عریان و لخت*اند، بالای سرشان مانند کوهان شتر است. آنها را لعنت کنید زیرا آنها ملعونند». و در حدیثی دیگر آمده است که: «این زنان وارد بهشت نمی*شوند، حتی بوی بهشت هم به مشام آنها نمی*رسد و این در حالی است که بوی بهشت از مسیر بسیار طولانی به مشام می*رسد».
این حدیث، دلالت بر این دارد که پوشیدن لباس شفاف و نازک در بیرون از منزل و نزد نامحرم، به طوریکه اوصاف بدن را ظاهر نماید، از گناهان کبیره شمرده می*شود و باعث هلاکت و نابودی می*گردد.
چهارم:* لباس حجاب باید فراخ و گشاد باشد، تنگ نباشد.
زیرا هدف از حجاب،* جلوگیری از فتنه است و لباس تنگ، حجم و اندازه همة بدن یا بعضی از بدن را نشان می*د*هد و اعضای بدن را جلوی چشم مردان نامحرم و بیرون از منزل شوهر، به تصویر می*کشد. و پر واضح است که این نوع لباس، باعث فساد و فتنه می*گردد.
اسامه بن زید رضی *الله* عنهما می*گوید: پیامبرخدا صلی الله علیه وسلم جامة ستبر و ضخیمی را که از کتان سفید درست شده بود و دحیة کلبی به او اهداء *کرده بود، به من بخشید. من آن را به همسرم بخشیدم. آن حضرت صلی الله علیه وسلم فرمودند: «چرا آن را نمی*پوشی»؟ گفتم: آن را به همسرم بخشیدم. پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: «به همسرت دستور بده تا زیرپوش استفاده نماید. می*ترسم این جامه، حجم استخوانهایش را نشان دهد».
پنجم:* معطر و خوشبو نباشد.
رسول *الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:* «هر زنی، عطر و خوشبویی استعمال کند و بر گروهی گذر نماید به طوری که بویش به مشام آنها برسد، آن زن، زناکار است».
ششم:* شبیه لباس مردان نباشد.
رسول *الله صلی الله علیه وسلم می*فرماید:* «از ما نیستند زنانی که خود را شبیه و مانند مردان کنند و همچنین از ما نیستند مردانی که خود را شبیه و مانند زنان نمایند».
حضرت ابوهریره ـ رضی*الله*عنه ـ می*گوید: رسول *الله صلی الله علیه وسلم مردی را که لباس زنانه بپوشد و زنی را که لباس مردانه بپوشد، لعنت نمود.
و همچنین آن حضرت صلی الله علیه وسلم فرمود:* «سه نفر، روز قیامت وارد بهشت نمی*شوند و خداوند به سوی آنها نگاه نمی*کند: فرزندی که نافرمانی پدر و مادرش را کند،* و زنی که خود را شبیه و مانند مردان نماید و مرد بی*غیرت».
هفتم:* شبیه لباس زنان کافر نباشد.
رسول *الله صلی الله علیه وسلم می*فرماید: «کسی که خود را شبیه و مانند قومی نماید، از همان قوم، بشمار می*آید». و عبدالله بن عمرو ـ رضی*الله*عنه ـ می گوید:* هنگامی که رسول *الله صلی الله علیه وسلم دو لباس قرمز رنگ به تنم دید، فرمود:* «این، لباس کافران است،* شما آن را نپوشید».

هشتم: هدف از آن، شهرت میان مردم نباشد.
رسول *الله صلی الله علیه وسلم می*فرماید: «کسی که در دنیا لباس شهرت بپوشد، خداوند روز قیامت به او لباس ذلت و خواری می*پوشاند. سپس، آتش جهنم را در آن، شعله*ور می*سازد».

لباس شهرت به لباسی گفته می*شود که هدف صاحب آن، مشهور شدن میان مردم باشد. فرقی نمی*کند که لباسی ارزشمند باشد و فرد آن را به خاطر افتخار به دنیا و زیورآلات آن بپوشد و یا لباسی بی*ارزش باشد و فرد آن را برای به نمایش گذاشتن زهد و تقوایش بپوشد. به عنوان مثال: رنگی را انتخاب می*کند که دیگران آن را نمی*پوشند تا مردم را به سوی خود متوجه نماید و با غرور و خودپسندی به مردم، کبر ورزد.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا