بحثی پیرامون برتری دین اسلام بر ادیان دیگر( لطفا شرکت کنید)

ئه ستیره

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
2
1(10)[1].jpg

سلام علیکم خدمت همه شما برادران و خواهرن ایمانی عزیز
امیدوارم حال همگی شما خوب باشد و طاعات و عباداتتان مورد قبول درگاه حق قرار گیرد آمین .

عزیزان سوالی خدمتتان دارم اینکه تصور کنید قرار است شما دین مبارک و بزرگ اسلام را برای 40 نفر غیر مسلمان معرفی کنید کسانی که تصور صحیحی از اسلام ندارند. چه چیز هایی از اسلام میگویید که بتوانید این 40 نفر را قانع کنید البته کاملا باور دارم که تا الله(ج) نخواهد کسی هدایت نمیابد اما خب در ذهنتان چه ویژگی های مثبتی از اسلام دارید که این دین مبارک بر ادیان دیگر سبقت گرفته است؟ و شما به دلیل این ویژگی ها این دین را انتخاب نموده اید
البته میتوانید احادیثی یا آیه هایی هم که سبب هدایت خود شما شده است را در این تایپیک بیارید بهتر است سوال کنم چه آیه یا حدیثی باعث هدایت خودتان شده ؟
بسیااااار متشکرم

asemani

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
8/3/13
پسندها
0
خواهر گرامی تشکر از بحث خوبی که شروع کردین.
میتونیم اسلام رو با سایر ادیانی که می شناسیم مقایسه کنیم و ببینیم در چه مواردی بر سایر ادیان برتری دارد . البته برای اثبات این برتری باید خودمان برا حیطه هایی از اسلام که قصد اثبات برتری اونو داریم تسلط داشته باشیم . اگه اندکی بنگریم می بینیم که اسلام برای هر لحظه زندگی شبانه روز ما برنامه دارد ، یعنی اینکه هر لحظه خود را چگونه سپری کنیم که بهتر است مثلا از سر صبح نظم زود بیدار شدن و انجام دادن اعمال و سایر اعمالی که در طول شبانه روز انجام میدهیم تا شب و چگونه خوابیدن که اسلام برای همه اوقات ما توصیه ها و سفارش هایی دارد که می توان گفت خود این نظم و برنامه به نوعی نشان دهنده کامل بودن این دین برای نیازهای شبانه روزی بشر است.

mariya

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
9/3/13
پسندها
0
سلام خدمت همگی

ئه ستیره عزیز بحثی بسیار زیبا و جالبی ست ،

لطفا دوستان همه در بحث شرکت کنید و کوتاهی نکنید

چندین بار این سوال از ذهنم خطور کرده که اگه بخوام دینم رو به یه غیر مسلمون که هیچ اطلاعی نداره معرفی کنم چکار کنم و چی بهش بگم؟ ولی متاسفانه هر بار با جواب منفی ذهنم مواجه میشدم

اول باید از خودمون بپرسیم که چقد دینمون اسلام که بهترین دین هست و بهش ایمان داریم رو می شناسیم ؟ چقد در موردش اطلاعات داریم که بخواهیم پاسخگوی دیگران باشم؟

چیزهایی که در موردش اطلاع داریم چقد بهش عمل میکنیم و در زندگیمون پیاده ش میکنیم؟آیا اگر کسی در مورد خدا و پیامبرمون بپرسن می تونیم اونا رو خوب معرفی شون کنیم یا نه؟ اگه می تونیم ،چجوری؟ با اخلاق و عمل یا با طوطی وار توضیح دادن؟

دوستان اول باید اسلام رو برای خودمون توضیح دهیم و در زندگیمون پیاد ش کنیم تا برای یه غیر مسلمان ،خودمون سالهاست باهاش زندگی می کنیم ولی اونو خوب نمی شناسم ،چیزی که خودمون خوب نمی شناسیم چجوری می تونیم به کسی دیگر که هیچ اطلاعی ازش نداره و مخالف عقیده ش هست بهش بشناسونیم

دوستان این نظر بنده بود ،اگه جایی اشکال داره شما به بزرگواریتون ببخشید خیلی تند تند و خلاصه نوشتم
منتظر نظر دیگر دوستان هم هستیم

zohreh

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
0
سلام علیکم

به نظر من دین را باید درک کرد تا فهمید. دین چیزی نیست که بشود بر کسی تحمیل کرد مگر اینکه انسان خودش به تحقیق پرداخته و به واقعیت موضوع پی ببرد و خودش به نتیجه برسد که کدام دین برتر و بهتر است . چه بسا افرادی بودند که بی دین بودند و با جستجو و تحقیق پی به حقیقت برتری اسلام نسبت به ادیان مختلف گشته و مسلمان شدند .

gandom

Well-known member
تاریخ ثبت‌نام
9/4/13
پسندها
0
بحث جالبیه ممنون ستاره بانو888

من از تجربه خودم میگم چون تا الان سعی نکردم اسلام رو به کسی برسونم و این توانایی و علم هم در خودم نمیبینم . چند سال پیش که وارد دانشگاه شدم با شبهات زیادی رو به رو شدم که کلا به اسلام شک کردم تا اینکه با سایتای اهل سنت اشنا شدم و سوالاتم با بچه های این سایتا در میون گذاشتم ، عکس العمل های متفاوتی از دوستان دیدم بعضی رک بهم میگفتن کافرم ، بعضیا با زبون بی زبونی اینو بهم میگفتن ، بعضیا هم خیلی مهربون هیچی جوابمو نمیدادن و خدا دوستانی رو خیر بده که با حوصله جواب منو میدادن . اولین چیزی که از دوستان دسته ی اخر یاد گرفتم تنها این بود که خدا رو بشناسم ، این دوستان به من نشون دادن که الله کیه و منو تا پایان عمرم مدیون خودشون کردن الله بهشون جزای خیر دهد .

ادعا نمیکنم الان خیلی مسلمونم ولی به نظر من اول باید ذات پاک الله رو افراد درک کنند وقتی به این مرحله رسیدن خیلی راحت تر اسلام رو میفهمن حاضر به قبول اون هستن و اینکه با این افراد هیچ وقت به تندی رفتار نکنیم چون ممکنه با حرف ما از اسلام کلا زده بشن .
ببخشید زیاده گویی کردم این بود تجربه من . xcxcxc

ئه ستیره

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
2
بحث جالبیه ممنون ستاره بانو888

من از تجربه خودم میگم چون تا الان سعی نکردم اسلام رو به کسی برسونم و این توانایی و علم هم در خودم نمیبینم . چند سال پیش که وارد دانشگاه شدم با شبهات زیادی رو به رو شدم که کلا به اسلام شک کردم تا اینکه با سایتای اهل سنت اشنا شدم و سوالاتم با بچه های این سایتا در میون گذاشتم ، عکس العمل های متفاوتی از دوستان دیدم بعضی رک بهم میگفتن کافرم ، بعضیا با زبون بی زبونی اینو بهم میگفتن ، بعضیا هم خیلی مهربون هیچی جوابمو نمیدادن و خدا دوستانی رو خیر بده که با حوصله جواب منو میدادن . اولین چیزی که از دوستان دسته ی اخر یاد گرفتم تنها این بود که خدا رو بشناسم ، این دوستان به من نشون دادن که الله کیه و منو تا پایان عمرم مدیون خودشون کردن الله بهشون جزای خیر دهد .

ادعا نمیکنم الان خیلی مسلمونم ولی به نظر من اول باید ذات پاک الله رو افراد درک کنند وقتی به این مرحله رسیدن خیلی راحت تر اسلام رو میفهمن حاضر به قبول اون هستن و اینکه با این افراد هیچ وقت به تندی رفتار نکنیم چون ممکنه با حرف ما از اسلام کلا زده بشن .
ببخشید زیاده گویی کردم این بود تجربه من . xcxcxc

خواهش میکنم خواهر خوبمqwqwqw
piokop
خواهر گندم بسیار جالب و زیبایی بود،با خوندنش گریم گرفت. خواهرم خدا رو هزار مرتبه شاکرم که در لطفو محبتشو بروی شما باز کرد. خیلی خیلی خوشحالم ان شاالله همیشه بر این راه پایدار باشین و براتون بهترین فرداها رو آرزو میکنم امیدوارم تموم فرداهاتون پر از حضور خداوند باشه، امیدوارم با صالحان محشور بشین و بهشت فردوس نصیبتون بشه امیدوارم جزو بهترین امت محم
د(ص) باشین.
خواهر خوبم واقعا بهتون افتخااااااااااااااااااااار میکنم احسنت بر شما بر شما که برای عمرتون ارزش قائل هستید بر شما که دنبال حقیقت رفتید و الحمدلله حقیقت رو بدست آوردین. ای کاش همه مردم مقداری در مورد عقایدشون تحقیق میکردن و برای عمری کع فقط یک بار تکرار میشد ارزش قائل بودند.
بخداوندی خدا اگه تمام آدم ها فقط مقداری قلبهاشون رو پاک کنند محبت اسلام تو همه ی قلبها لانه میکنه
اسلام آآآآآآخ چه اسم زیبایی چه راه زیبایی، زیبا ترین راه برای داشتن بهترین زندگی، زیباترین و هموار ترین راه برای رسیدن به الله(ج) . ای کاش خواهرم همه میدانستند شوکت این راه راااا
ای کاش قلبهایشان مقداری از دنیا دور میشد از دنیایی که هر لحظه از آن فاصله میگیرند ای کاش مقداری سعی میکردند خود را به خدا نزدیک کنند بله شناخت خدا بسیار مهم هست شناخت خدایی که خدایی فقط لایق مقام والای خودش هست.
ای کاش همه میدانستند درک میکردند آن چیزی را که حقیقت است.
ای کاش روزی برسد دیگر این ای کاش ها نباشد.

kurdnews

کاربر ویژه انجمن
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
0
سلام و علیکم و رحمته الله

بحث آبجی ستاره واقعا زیبا و ادامه دار و پر محتواس لیکن تنها مسائل و نقطه نظراتی که بنظرم میرسید اینجا عارض میشم

ذاتا انسان حق طلبه و اینم از ذات انسانی هر فردی بر می خیزه راستش چون اسلام دینی هست که هم با عقل جور در میاد هم با فطرت زیبایی که ودیعه ی الهی در وجود ماست ، برای همین است که

حرف گندم خانم خیلی برام زیبا بود اسم زیبای الله یک دریا معرفت داره دریایی به وسعت همه ی کهکشان ها.... اگر دقت کرده باشید در کشورهای اروپایی ، دعوتگران به سوی اسلام بیشتر در همین زمینه

کار می کنند یعنی برای کسانی که خواهان آشنایی بیشتری با دین مبین اسلام هستند در وهله اول مسائلی مانند نیاز به خالق ، معاد و.... رو برای این افراد تشریح می کنند تا اون زمینه شکوفایی و بیداری

مجدد روحی برای قبول فطرت رو فراهم کنند .

ولی جدای از این مسائل بنظر من سوق دادن و راهنمایی دادن در مورد دین اسلام خیلی آسونه به راحتی آب خوردن، وقتی که شخصی این مراحل قبلی مانند بحث معاد و... رو براش توضیح دادند

در این مرحله کافی یه که یک جلد قران داشته باشیم همراه با معنی ...تنها یک قران با یک معنی بدون تحریف تنها همین کافیه برای این مرحله از دعوت

به قول شیخ عقیل هاشمی یک برادر شیعه تنها کافی هست که یک جلد قران با معنی داشته باشه تو خونه بعد همه چی حله...

چون این قران نفس اسلام نفس فطرت من و توی آدمیزاد ...

حالا بنظرم هدایت کردن افراد مختلف بستگی به شرایط و اون فضایی داره که اون شخص در اون محیط بزرگ شده چون به راستی بحث واقعا گستردست...مثلا برای مثال به اون شخصی که

قبل از هدایت به بی باوری مطلق بخ خدا ایمان داشته زمینه ی هدایت این با کسانی که اهل کتاب هستند یا کسانی که از اسلام هستند لیکن مسیر رو انحراف رفتند سه روش کاملا متفاوت هست

که شخص داعی باید از این نکات ظریف آگاهی کامل داشته باشد که اون شخصی که مایل به اسلام هست از کدوم یک از این طیف هاست، برای مثال اهل کتاب مانند نصرا و یهود باید در درجه ی اول

باید با دینشون آشناشون کرد دینی که منحرف شده دینی که چند خدایی و بعضا انسان پرستی همراه شده باید شخص دعوتگر به موضوع آگاهی داشته باشه باید بدونه که انحرافات این ادیان رو در درجه اول

برای این شخص با عقل و منطق رد کنندو....

خلاصه ی حرف بنده این هست که زمینه ی هدایت هر طیفی از افراد کاملا با هم فرق دارند

پس بیهوده و بدون آگاهی نباید دل به دریا زد شاید که همین نا آگاهی ما باعث بیشتر گمراه شدن شخص نسبت به اسلام شود چون طبیعتا فرد شما رو نماینده تام اسلام میدونه با وجودی

که شخص نماینده اسلام نیست بلکه اسلام مکتب حقی هست که راه را از چاه جدا ساخته....

و آخرو دعوانا الی الله

ئه ستیره

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
2

وایل که دانشگاه رفتیم تو کلاسمون دختری بود که بد حجاب بود و اصلا به خدا اعتقاد نداشت من و دوستم( دوستم معتقد هستن) زیاد باهش حرف نمیزدیم اما بعد چند هفته خودش پیشمون میومد خوشم میومد اعتقاد قلبیش رو بدون هیچ دروغی میگفت
دوستم اسرار کردن بخاطر این دختر مسیری رو با پیاده بیایم که بتونیم صحبت کنیم. تقریبا 4ماه از دانشگاه گذشت همین برنامه ما بود هر روز تو مسیر حرف میزدیم در مورد خدا و مهربونیهاش و رحمتش و صفات قشنگش و گاهی هم در مورد پیامبر(ص) و از تجربه ها و معجزاتی که برامون پیش اومده بود صحبت میکردیم. هیچ وقت تو این 4 ماه به عقیدش بی احترامی نکردیم چون خدا رو باید حس کرد اونم قلبی باید حضورش رو حس کرد.
میگفت که شبها ارامش نداره واقعا میگفت گاهی اوقات مادرش پیشش میخوابه تا خوابش ببره یا تو خواب از شدت ترس از یه چیزی که نمیدونه چیه و اذیتش میکنه نمیتونه بخوابه. گاهی اوقات حتی از شیطان پرست ها میگفت و گاهی از بی دین ها و ما فقط بهش گوش میدادیم. و در مقابل حرف هاش از رحمتی که اسلام برای بشریت داره حرف میزدیم خدا وکیلی اون هم به حرف هامون گوش میداد گاهی میگفت لذت هم میبرم
دقیقا بهمن ماه بود مهمونی بودم یه پیامک بهم داد وقتی پیام رو باز کردم نوشته بود
اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمد رسول الله
اون قلبا خدا رو حس کرده بود قلبا باورش کرد و میگفت اسلام دین مهربونیه .
خدا همه ما رو هدایت کنه
ان شاالله هر کجا که الان هست زیر پرچم اسلام زندگی خوبی داشته باشه

ئه ستیره

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
2
مردم جهان اخلاق نیکورا میپسندند ودر تمام ادیان به اخلاق اهمیت داده میشود اما تنها دینی که کامل اخلاق حسنه را بیان کرده اسلام است و کتاب مبارک قرآن

در لینک زیر برادر اسمانی قسمتی از اخلاق حسنه که در قرآن به آن امر شده است را آورده اند:
http://www.faezin.ir/forum/showthread.php?t=756
و برای بنده بسیار جالب بود اخلاقی که قرآن به آن امر کرده است را هیچ انسانی نمیتواند رد کند.

Ghoraba7402

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
27/11/13
پسندها
0
من نظرم رو با 10 تا مورد از دلیل برتری میگم:
1-هیچوقت در دین ندیدم که یک نصرانی بر مسلمان در مناظره اش پیروز شود
(مناظره های دیدات و شوروش-علامه هندی و قسیس فرانک و ...)
2-اسلام تنها دینی که تمامی ادیان رو محترم میشمارد و تمامی پیامبران و رسل و کتب رو قبول دارد و آن ها را یک عقیده میداند
3-دین اسلام تنها دینی که مولودیت نوزاد را بدون تعمید و تمجیس و غیره میداند و نوزاد رو سلیم الفطره میداند
4-تا الان یک اعجاز علمی در کتاب مقدس چه در عهد جدید و چه در عهد قدیم پیدا نکردم در حالی که قرآن از اعجاز علمی و غیر علمی پر هست
5-هیچوقت دینی رو ندیدم که تا اینقدر به زن و حقوق آن احترام میگذارد
6-هیچ عالم غربی غیر متعصب رو ندیدم که به قرآن طعنه بزند بلکه قرآن را مدح میکند (موریس بوکای - پروفسور کیث مور و . . . )
7-آسان ترین و قابل فهم ترین عقیده ی دنیاست عقیده ای که عالم و طفل آن را براحتی میفهمد
8-نظام شریعه و ایتاء زکات و ارث،ایا دینی را با این مزایای اقتصادی و سیاسی دیدید؟؟
9-آیا شبهه ای یا سوالی تا حالا پیدا کردید که هیچوقت رد نشدند؟؟ هیچ شبهه ای به اسلام وارد نشده که رد نشده باشد!
10-وعده ها و پیش بینی هایی که همیشه محقق میشدند
(غلبت الروم فی ادنی الارض و من بعد غلبهم سیغلبون/لیظهره علی الدین کله/ و . . . . )

asemani

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
8/3/13
پسندها
0
جزاک الله خیرا جمیعا.
یکی از مواردی که برای معرفی دین اسلام به غیر مسلمانان میتوان به ان اشاره کرد معرفی مشترکات فردی که اسلام را به او معرفی می کنیم با اسلام است .ببینیم در یک مسلمان و فرد مذکور چه چیزهایی مشترک است همانطور وقتی که پیامبر عزیزمان به امپراتور بیزانس هِرقل اول نامه می نویسند اورا با این آیه ی مبارکه خطاب می کنند:
قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ تَعَالَوْا إِلَىٰ كَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَلَا نُشْرِكَ بِهِ شَيْئًا وَلَا يَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضًا أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللَّهِ ۚ فَإِن تَوَلَّوْا فَقُولُوا اشْهَدُوا بِأَنَّا مُسْلِمُونَ -
بگو: ای اهل کتاب! بیایید به سوی سخنی که میان ما و شما یکسان است [و همه کتاب های آسمانی و پیامبران آن را ابلاغ کردند] که جز خدای یگانه را نپرستیم، و چیزی را شریک او قرار ندهیم، و بعضی از ما بعضی را اربابانی به جای خدا نگیرد. پس اگر [از دعوتت به این حقایق] روی گرداندند [تو و پیروانت] بگویید: گواه باشید که ما [در برابر خدا و فرمان ها و احکام او] تسلیم هستیم.

عبدالصمد

Well-known member
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
0
سلام با نظر خواهرم ئه ستیره کاملا موافقم شعار خیر و نیکی در همه ادیان اومده مخصوصا در دین قبلی مردم ایران اما چه چیزی باعث میشه براحتی ازون بگدرن و باین رو بیارن ؟آتش مظهر گرماست و استفاده های زیادی داره و باعث خیره اما همین آتش وقتی بزرگ و زیاد بشه یا در جای ناصواب بکار بره باعث سوزاندن و مایه عداب میشه آیا آتش جهنم و آتش دنیا قابل مقایسه ن ؟خیر هم همینه جایی از خیر نام برده میشه ولی مظاهر آن جز شر نیستند گاهی مظاهر خیر وارونه معرفی شدن ولی اسلام خیرش در عدم افراط و تفریط هست نه آن آتشی ست که زیر خاکستر مونده و نه آن آتشی که عذاب الیم است اسلام زیبایی و سختی دنیا رو برای ما در هم می آمیزد نمیشود وارد اسلام شوی و بگویی کار تمام است بلکه کارت همینک آغاز میشود اما اسلام سخت سخت و دست نیافتنی هم نیست برعکس آسانی دارد چون مخالف غرایز و طبع بشری نیست اسلام زمانی سخت میشود که ما از طبع انسانی دور و بزندگی حیوانی نزدیک میشویم پس هر جا بسختی می رسیم این زنگ خطر اسلام برای ماست تا بدانیم و کاوش کنیم کجای کارمان اشتباهست زیبایی دیگر اسلام عزیز بی شک در قرآن است کلامی که با محبت شروع و سرتاسرش بشارت و انذار است طوری که در هنگام تلاوتش حس می کنی با خدا بودن را و انگار تو مخاطب خاص آنی سادگی بی اندازه قران همراه با معانی ناب چنان در می آمیزد که هر دل و سینه فراخی را می طلبد و آن را مجذوب خویش می کند گاه اشک شوق بچشمت می نشیند و گاهی دلتنگ دلتنگ خدا میشوی و حال آنکه می خوانی که از رگ گردن به تو نزدیکتر است زیبایی اسلام در اذان است که با اشیا و ناقوسها نه بلکه با صدای انسانی شانت بجا می آورند و تو را می خوانند بشتاب بسوی رستگاری و رستگاری با پاکی وضو شروع می گردد و با سلام نماز آنهم بعد از معراجی بزرگ به پایان می رسد در ذکر باز میشود و اما تو نباید فقط بر محراب باشی نیمی از عبادت تو در خدمت پدر و مادرت و اطرافیانت باید باشد زیبایی اسلام بها دادن به دختران و بزرگ داشتن بزرگان است دلجویی از مساکین و دست بر سر یتیمی آوردن و ساده بودن سفره هاست انقدر زیاده زیبایی اسلام که در میمانی از کجا بیشتر بگویی زمزم و طواف کعبه و ...یا تاریخ اصحاب و اتباع رضی الله تعالی عنهم ستارگان درخشان پاکدل تعالی یافته ؟اما زیباترین زیبایی اسلام در وجود نازنین شخص پیامبر صلی الله علیه و سلم نهفته است و محبتی که خالق بزرگ با فرستادن ایشان در حق ابنا حضرت آدم علیه السلام تکمیل و تعهد فرمودآری عطر رسول نازنینمان از بهشت و هر آنچه در اوست خوشتر است این است خیر کثیر

بالا