هرگز نخواب کوروش

Pesare Aftab

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
0
وب سایت
www.forum.parood.ir
هرگز نخواب کوروش
میهن جوان ندارد
حتی دگر دماوند
آتشفشان ندارد
دارا کجای کاری؟
دزدان سرزمینت
بر بیستون نوشتند: اینجا خدا ندارد
دیو سیاه در بند، آسان رهید و بگریخت
رستم در این هیاهو، گرز گران ندارد
روز وداع خورشید، زاینده رود خشکید
زیرا دل سپاهان نقش جهان ندارد
بر نام پارس دریا، نامی دگر نهادند
گویی که آرش ما، تیرو کمان ندارد
دریای مازنی ها، بر کام دیگران شد
اما چه سود اینجا
نوشیروان ندارد
کو آن حکیم توسی
شاهنامه ای سراید
شاید که شاعر ما ، دیگر بیان ندارد
هرگز نخواب کوروش
ای مهر آریایی
بی نام تو وطن نیز
نام و نشان ندارد

matin555

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
29/3/13
پسندها
0
شعر زیبایی بود اما با کمی خرافات ارتباط و حواله دادن همه مشکلات به داریوش و کوزش کار درستی نیست این اشخاص در قرن خودشان مسبب خیر بودند نه سوپر من تمام. زمانها.بیداری ملت اراده میخواهد

Maryam

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
12/1/13
پسندها
0
من یه چیزی بگم : جدیدا باب شده هر حرف قشنگی که مردم به نظرشون می رسه رو به کورش نسبت می دن و من حالا می گم کجایی کورش که شاید طول عمر تو اصلا" کفاف گفتار این همه سخن ناب ! را نمی داده است !البته کورش نگران نباش دکتر شریعتی و دیگران هم بوده اند که ازین درجات بسیار دریافت داشته اند !بهر حال شماها شاید آدمای بزرگی بودین ولی خب ما اینیم دیگه !

Pesare Aftab

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
پسندها
0
وب سایت
www.forum.parood.ir
کوروش آدم خوبی بوده که من دوستش دالم
خصوصا منشور حقوق بشرش خیلی جالبهp[p[p[

Maryam

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
12/1/13
پسندها
0
بعضیا می گن شاید کورش همون ذوالقرنین قرآنی باشه والله اعلم

heravi-abooansar

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
4/3/13
پسندها
0
بعضیا می گن شاید کورش همون ذوالقرنین قرآنی باشه والله اعلم
السلام علیکم و رحمت الله
در مورد کوروش هخامنشی حرف بسیار است . بعضی ملی گراها در مورد شخصیت وی افراط کرده اند و بخصوص در فضای اینترنت سخنان حکمت آمیزی را به وی نسبت میدهند که هیچ نسبتی با کوروش ندارد و چه بسا توسط اشخاص دیگری بیان شده است .
متاسفانه بعضا تصاویری از سجده و یا تعظیم های افراطی ملی گرایان بر قبری که به اسم کوروش هست منتشر شده ...
و اما در قرآن کریم آنجا که از ذوالقرنین یاد شده فقط اشاراتی بیان شده و نمیتوان نظر دقیقی را ارائه داد .
مولانا مفتی محمد شفیع عثمانی در تفسیرشان با عنوان " معارف القرآن " با ارائه ی قراینی از سفرها و برخی اقدامات کوروش ایشان را با ذوالقرنین که در سوره مبارکه ی کهف از وی یاد شده تطبیق میدهد اما باید گفت که این یک احتمال هست که خصوصا بنده با تحقیقاتی که کردم آنجا که در منشور منسوب به کوروش ، وی دلیل کارهایش را برای خوشایند بت های بابلی بیان میکند این احتمال که وی موحد و یا ذوالقرنین قرآنی باشد زیر سوال میرود ... و نیز عده ای با ارائه قراینی سعی کرده اند اسکندر مقدونی و یا اشخاص دیگری را ذوالقرنین بنامند ... که البته این احتمال که اسکندر خون ریز ذوالقرنین قرآنی باشد نیز به شدت مورد نقد واقع گردیده . والله اعلم

آخرین ویرایش:
بالا