نصيحت مادري به دخترش (هنگام فرستادن او به خانه*ي بخت)

  • نویسنده موضوع ahmad
  • تاریخ شروع

ahmad

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
13/1/13
نوشته‌ها
319
پسندها
0
نصيحت مادري به دخترش (هنگام فرستادن او به خانه*ي بخت)

در تاريخ اسلام ارزش زن همواره درپرتو آيات قرآن و سنت صحيح رسول الله صلي الله عليه و آله وسلم و راه و روش سلف صالح وگذشتگان مؤمن آشكار بوده است.
زناني كه همواره درپي تربيت نسلي مؤمن، متعهد، و مجاهد از هيچ تلاشي دريغ ننموده*اند.
وظايفي را شريعت پاك محمدي برعهده*ي زن گذاشته كه كمتر از وظايف مردان نيست، اگر چه نحوه و نوع آن*ها متفاوت است.
اگر مردان وظيفه دارند بوسيله*ي گرم نگه داشتن سنگرهاي دفاعي در ميدان جهاد از كيان اسلام دفاع كنند، زنان با تربيت فرزنداني كه سنگرداران فرداي اسلام باشند، دراين وظيفه و اجر شريك مردانند، و نيز باتربيت دختراني كه فردا و فرداها مادران كساني خواهند شد كه وظيفه*ي دفاع از دين، عقيده و كيان اسلام را برعهده خويش گرفته از فدا نمودن جان خود در اين راستا دريغ نورزند.
همچنان* كه مردان سلف صالح اسوه*ي بعدي*ها بوده و هستند زنان آنها نيز بزرگترين اسوه*ها براي زنان مسلمان در طول تاريخ بوده*اند.
اينك پاي سخن يكي از زنان مسلمان مي*نشينيم كه هنگام فرستادن دخترش به خانه بخت او را نصيحت نموده است- و بجاست هر جمله*ي آن با آب طلا نوشته شود-
عمرو بن حجر، پادشاه كنده از ام* اياس بنت عوف شيباني خواستگاري كرد، وقتي كه شب زفاف فرا رسيد مادرش امامه بنت حارث در تنهايي او را نصيحت كرد و پايه*هاي زندگي مشترك سعادتمند و وظايف او نسبت به شوهرش را شرح داد و گفت: دخترم اگر نصيحت به خاطر رعايت ادب ترك مي*شد، آن *را به خاطر تو ترك مي*كردم، اما نصيحت يادآور فرد غافل و ياور عاقل است، و اگر زني پيدا مي*شد كه به خاطر ثروتمند بودن پدر و مادرش و نياز آن*ها به او، از شوهر بي*نياز شود تو از همه*ي زنان بي*نيازتر بودي ولي بايد بداني كه زنان براي مردان و مردان براي زنان آفريده شده*اند.دخترم! تو از محيطي كه درآن متولد شده و پرورش يافته*اي جدا مي*شوي، و كاشانه*اي كه در آن بزرگ شده*اي پشت سر مي*گذاري و به آشيانه*اي مي*روي كه آن را نمي*شناسي و همنشيني خواهي داشت كه بدان الفت نگرفته*اي و او مالك و مراقب تو خواهد بود، پس براي او كنيزي باش تا او هم براي تو غلامي فرمانبردار باشد و در برابر او همواره ده خصلت را حفظ كن كه برايت ذخيره و اندوخته*اي خواهد شد:
1و2. با قناعت به وي، در برابر او تسليم باش و به وي دل سپار، و از او فرمانبرداري كن، و گوش شنوا داشته باش.
3و4. مواظب چشم و بيني او باش، تا چشم او بر زشتي تو نيافتد، و از تو فقط بوي خوش به مشامش برسد.
5و6. مواظب وقت خواب و غذايش باش، چون گرسنگي پي*درپي غضب را شعله*ور مي*كند، و پريدن ازخواب خشم را بر مي*انگيزد.
7و8. از ثروت و دارايي او نگهداري كن و زيردستان و خانواده*اش را مورد لطف و عنايت خود قرار بده، چون ملاك امر در مال، حسن تقدير، و در خانواده حسن تدبير است.
9و10. از دستور او سرپيچي و اسرار او را فاش مكن، چون اگر با او مخالفت كني آتش خشم در سينه*اش بر افروزي، و اگر اسرار او را فاش كني از خيانت و غدر او ايمن نخواهي شد، از خوشحالي نزد او هنگامي* كه نارحت است و همچنين از افسردگي نزد او هنگامي*كه خوشحال است پرهيزكن.
 

asemani

مدیر تالار
تاریخ ثبت‌نام
8/3/13
نوشته‌ها
761
پسندها
0
محل سکونت
ایران
جزاک الله عالی بود .
 
بالا