زن بودن چیست؟ زن موفق کیست؟

  • نویسنده موضوع ahmad
  • تاریخ شروع

ahmad

کاربر فعال و مفید
تاریخ ثبت‌نام
13/1/13
نوشته‌ها
319
پسندها
0

سال هاست که روانشناسان و جامعه شناسان برای رساندن جامعه ی زنان به وضعیت مطلوب، تلاش می کنند و در این راستا بسیاری از اوقات بدون توجه به ویژگی های فطری زنان برای حل مسایل آن ها راه حل پیشنهاد می دهند. با توجه به این که ما مسلمان و معتقد به ربانی بودن برنامه شریعت هستیم، صاحب این شریعت با لحاظ نمودن خصوصیات فطری نه تنها زنان بلکه مردان، تکالیف را به اندازه توانایی و وسعت بر آن ها قرار داده تا با انجام آن به کمال مطلوب نایل آیند و در مسیر کسب فضایل، زن و مرد با توجه به آیه 35 سوره احزاب از مساوات کامل برخوردارند.


آن جا که خداوند می فرماید: «إِنَّ الْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِينَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِينَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِينَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِينَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِينَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِينَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيراً وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْراً عَظِيماً».

جالب توجه است که روانشناسان بعد از ارایه راهکارهای فراوان در راستای موفقیت زنان در تازه ترین نظریاتشان، بازگشت به خویشتن و فطرت واقعی زن و مرد را راه رسیدن به موفقیت شمرده اند.

نگارنده ی این مقاله کوشیده است تا با تکیه یر این نظریات نزدیک ترین راه موفقیت را معرفی کند. زن بودن؛ لازمه ی موفقیت زن در همه ی عرصه های حیات این است که خود را بیشتر و بهتر بشناسد و به زن بودنش ببالد.

همچنین نفاط قوت و ضعف خویش را باز شناسد و با بهره گیری از فرصت های پیش رو نهایت استفاده را در راستای رسیدن به موفقیت داشته باشد. اما شناختن موفقیت و راهکارهای کسب آن از دیدگاه روانشناسان از ضروریات است که در تازه ترین بررسی هایشان چنین آمده است:

1- زن باید با توجه به توانایی هایی که دارد برای تغییر زندگی خویش تصمیم جدی بگیرد و وابسته به پدر و مادر و دوستان و فرزنداد و همسر و... نباشد. متاسفانه شخصیت زنان همیشه در اطرافیانشان گم شده است چرا که همیشه با توجه به نظر اطرافیان و نه خودشان تصمیم می گیرند و معمولا برای دیگران بیشتر از خودشان ارزش قایلند، البته این به معنای نشنیدن و استفاده نکردن از تجارب و نظرات دیگران و نکات مثبت و سازنده ی آن ها نیست، اما برای رسیدن به شخصیت واقعی باید بر خود و توانمندی های خویش تکیه کرد چون «آن بی یصر بود که کند تکیه بر عصا» و به قول علامه اقبال: «تا توانی به جهان بال و پر خویش گشودن آموز که پریدن نتوان با پر و بال دگران».

2- زنان باید بیاموزند که اولویت اصلی در زندگی شان کدام است؟ زن موفق باید بیشتر توان و زمان خود را بر روی مسایل اساسی متمرکز نماید و اولویات زندگی موفق و پوسا را مشخص کند.

3- زن موفق ازاطمینان و آرامش برخوردار است و با اعتماد به نفس زندگی می کند و امور زندگی اش را با توجه به اولویت ها تنظیم می کند.

4- زن موفق از روح و جسم و ذهن خود به شدت مراقبت می کند. یک زن واقعی هرگز ذکر خدا را به خاطر این و آن فراموش نمی کند. همواره ورزشی منظم و مستمر دارد و به تقویت روح و ذهن خود می پردازد و حد و مرزها را می شناسد و می داند که چگونه با رعایت حدود از آثار مثبت فعالیت های خویش دیگران را بهره مند سازد.

5- زن موفق با عشق ورزیدن؛ مهربانی و عاطفه را از دیگران هدیه می گیرد و از مطرح نمودن نیازهای عاطفی خودداری نمی کند. چرا که با برطرف شدن نیازهای عاطفی، یک زن می تواند به آسانی به دیگران عشق بورزد و اهل ایثار و فداکاری شود.

6- زن موفق از خلاقیت و توانمندی هایش در جهت تامین لحظات مسرت بخش و مفید برای خود و دیگران بهره می برد و اوقات فراغت را با کارهای مفید مانند خیاطی، آشپزی، نقاشی، نویسندگی، خانه داری و... پر می کند.

7- زن موفق از کارهای سخت و طاقت فرسا خسته نمی شود بلکه با مهارت بر تنبلی خود فایق می گردد و در پایان هر کار، با تشویق و خود آرام سازی راهش را ادامه می دهد. چون زنده بودنش را در گرو آرام نگرفتن می داند و آسودگی را عدم و نابودی قلمداد می کند.

8- زن موفق زیباست و زیبایی ها را دوست دارد؛ زیرا بنده ی خدایی است که جمیل است و یحب الجمال، خود آرایی به معنی استفاده از لوازم آرایشی و صرف هزینه های گزاف نیست، بلکه همواره تمیز و مرتب بودن و پوشیدن بهترین ها برای همسر و داشتن چهره و پوستی شاداب که مستلزم اهل ذکر بودن، تحرک، نشاط و تغذیه مناسب است.

9- یک زن موفق زیباییش را در داشتن جواهرات زیاد و امکانات آتچنانی نمی بیند بلمه او زیبایی را در یم پیاده روی معمولی در یک پارک با همسرش می بیند و بهترین لحظات عاشقانه را در آن تجربه می کند.

10- یک زن موفق زمان و مکان بروز احساسات خود به همسرش را می شناسد و بر احساسات منفی غلبه دارد اما هرگز از ابراز احساسات عاشقانه خود به همسرش دریغ نمی ورزد. مطمئن باشید هیچ مردی از ابراز احساسات عاشقانه همسرش سوء استفاده نمی کند مگر این که زن در بیان احساساتش صادق نبوده باشد. مردان، زنانی را که به آن ها عشق می ورزند دوست دارند اما در زندگی و رفتار، زنان عاقل را می پسندند.

11- زن موفق اعتماد به نفس دارد و به دنبال تایید دیگران نیست، چون او در درونش محکم است و نیرویی قوی او را پوشش می دهد که نیازمند تایید دیگران نیست. او با توکل به خدا قوی ترین فرد در زندگیش است و خود واقعی و مطلوب خود را ابتدا در رضایت خدا یافته و رضایت همسر و فرزندان و اجتماع را در راستای رضایت خدا می داند. بنابر این همسر داری و بچه داری را هرگز اتلاف عمر نمی پندارد، بلکه همانند بقیه امور زندگی اش این عمل را حرکت به سوی سعادت و کمال می داند.

12- زن موفق خود را می شناسد و به دنبال جبران ضعف ها و نقص هایش است. زنان هرگز نباید فکر کنند با یافتن فردی ممتاز و برتر آن ها هم به برتری می رسند، چرا که شخصیت زن همانی است که باقی می ماند، تغییر فرآیندی است که از درون آعاز می شود و رسیدن به خوشبختی و سعادت هم درونی است. پس با آرزوها و خیال های بیخود و غیر واقعی عمر را ضایع نکنیم.خوشبختی همین جاست. وقت را تلف نکنیم ما خوشبخت هستیم به شرط این که زن بودن خود را فراموش نکنیم و درست حرکت کنیم... با آرزوی موفقیت برای همه کسانی که طالب تغییر و رفتن به سوی بهتر شدن هستند.

نویسنده: سمیه امینی

 
بالا