اولین دیدار احمد شاکر با عبدالرحمن معلمی

آلبانی

کاربر ویژه انجمن
تاریخ ثبت‌نام
15/4/13
نوشته‌ها
457
پسندها
0
ماجد بن عبدالعزيز زيادي محقق کتاب (عمارة القبور) این حادثه را در مقدمه تحقیق اش بر این کتاب نقل نموده اند، وی اين حادثه را چنین بازگو نموده:
" در يکي از سال ها، شيخ احمد شاکر به شوق ديدار شيخ معلمي عازم مکه شدند، یک روز وی به کتابخانه ی حرم مکی رفته و با شيخ سليمان صنيع که در آن ایام مسئول کتابخانه بودند مشغول محاوره و گفتگو می شوند، در این میان شيخ عبدالرحمن معلمی با سينی آب و قهوه وارد اتاق شده و آن را مقابل شيخين ( شاکر و صنيع ) قرار می دهد و از اتاق بیرون می رود.
بعد از دقايقي احمد شاکر به سليمان صنيع (با لهجه ی مصری) می گويد: « خب! کافیست برويم شيخ معلمي را ملاقات کنیم. » سليمان صنيع در جوابش می گوید: « این مردی که سينی آب و قهوه را برایمان آورد شيخ معلمي بود (!!)».
اتفاق غیرمنتظره ای برای شيخ احمد شاکر رخ داده بود. عالم رجال معروف استاد عبدالرحمن معلمی صاحب آثار گرانقدر که به قصد دیدارش این همه مسافت را طی کرده بود، را اینگونه بی آلایش، و زاهد وار، و ساده زیست، و مهربان می دید.
قطرات اشک گونه های شيخ احمد شاکر را تر می نمود، و سکوت حاکم بر اتاق را تنها هق هق این دانشمند مصر تبار می شکانید.
عزیزان گرامی بايد بدانید که اين شيوه مهمان نوازي و تواضع استاد عبدالرحمن معلمي -رحمه الله- تنها شامل حال شيخ احمد شاکر -رحمه الله- نشده بود بلکه وی با همه اين گونه رفتار می نمود، چنانچه مانند پيش آمد مذکور برای استاد فواد سيد -رحمه الله- ( مدير قسمت نسخه های ناياب و خطی کتابخانه دار الکتب المصريه ) نيز رخ داده است.
از اين ديدار، استاد محمود طناحي -حفظه الله- در کتاب "مدخل إلى تاريخ نشر التراث العربي" سخن گفته است. تنها تفاوت آن با حادثه اول نگریستن استاد فواد سيد است، اما حیرت شان از تواضع شیخ عبدالرحمن معلمی در اخلاق و سيمای ظاهر چیزی از شيخ احمد شاکر کم نداشته است.
کلامم را با نقل زيبا و ارزشمندی از محدّث العصر -بلا منازع- امام محمد ناصرالدين آلباني -رحمه الله- به پايان می رسانم. وی می گوید: « آموختن علم حديث در ابتدا سبب تقويت (حافظه) و شکل گرفتن اخلاق محدث می شود، سپس فکر و مذهب او را می سازد. (پس) اگر محدثی مشاهده نمودی که نه اخلاق و نه اعتقاد خوبی دارد، بدان اين علم را برای امور دنيوي و شهرت آموخته است. (نه برای رضای الله متعال!) »
نقل از صفحه ی فیس بوک برادر ( برهان آل طاهر )

 

صالح

New member
تاریخ ثبت‌نام
1/1/70
نوشته‌ها
4
پسندها
0
سلام علیکم

رابطه احمد شاکر با شیخ احمد کفتارو چگونه بوده؟ آیا اطلاعی بر تفضیل علمیت یکی بر دیگری در شام دارید؟

متشکرم
 
بالا