قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ
تبلیغات
(صحیح بخاری (۱) کتاب بدء الوحی و صحیح مسلم (۱۹۰۷) کتاب الاماره)
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: شنيدن كی بود مانند ديدن

1. Top | #1

images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gif images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gif images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gif images/rgk38wbh3cfxod62rhr2.gif images/qndtfn66fcrrq7cw6yh.gif images/qndtfn66fcrrq7cw6yh.gif

عنوان کاربر
    مدیریت
    شماره عضویت
    3
    تشکر شده 1,873 بار در 668 ارسال

شنيدن كی بود مانند ديدن

شنيدن كی بود مانند ديدن

يكی از عوامل بدگمانی نسبت به ديگران، توجه به سخنان مردم و قضاوت عجولانه و بدون تحقيق است كه ملاقات حضوری و شنيدن نظريات و دلائل مخالفين، میتواند راهگشای اين بدگمانیها باشد.
    امام عيسی بن أبان – رحمه الله- يكي از حفاظ حديث، و فقيهی اصولی است؛ ايشان در ابتدای زندگی خود توجه خاصی به علم روايت حديث داشت و رابطهی خوبی با فقها برقرار نكرده بود.
    محمد بن سماعه میگويد: عيسی بن ابان از حفاظ حديث بود و در مسجد ما نماز میخواند، من به او میگفتم: بيا با هم در مجلس محمد بن حسن [شاگرد امام ابوحنيفه] شركت كنيم، او در جواب به من میگفت: «اينها مخالف حديث پيامبر – صلی الله علیه وسلم- هستند! من در جلسهیشان شركت نمیكنم.»
    روزی بعد از نماز صبح او را رها نكردم تا بالأخره با من به مجلس درس امام محمد آمد. بعد از درس او را به خدمت امام بردم و گفتم: ايشان برادرزادهی شما، عيسی بن ابان است؛ انسانی داناست كه از علم حديث آگاهی دارد، هر وقت او را به مجلس شما دعوت میكنم از آمدن ابا میورزد و میگويد: «شما مخالف حديث هستيد!»
    امام محمد رو به عيسی بن ابان كرد و فرمود: «يا بني ما الذي رأيتنا نخالف من الحديث؟ لا تشهد علينا حتی تسمع منا.» يعني: ای پسرم! در چه مسألهای از ما مخالفت حديث را مشاهده كردهای؟ تا سخنان ما را نشنيدهای عليه ما گواهی مده!

سپس امام عيسی بن ابان از ۲٥ باب از ابواب حديث، سؤالاتی از امام محمد پرسید و او مدلل و با كمال متانت جواب میداد و او را از احاديث منسوخه آگاه مینمود.محمد بن سماعه میگويد: عيسی بن ابان بعد از اين ملاقات رو به من كرد و گفت: «در ميان من و نور، پردهای بود كه اكنون از ميان برداشته شد؛ من هرگز گمان نمیكردم كه چنين شخصيتی در ميان ما باشد.»
    بعد از اين واقعه، امام عيسی بن ابان شركت در درس امام محمد را بر خود لازم گرفت تا اين كه او هم فقيهی ماهر گشت و به فقيه عراق و قاضی بصره مشهور شد. (دراسات في اصول الحديث: ٥۱/۲)
    سخن امام محمد، نشانگر سعهی صدر ايشان بود و درسب است در رابطه با چگونگی برخورد با مخالفان كه در اين ايام بسيار بدان نياز است.
    خدا نزدیك است
    هرآنچه می خواهیم از او بخواهیم
    و من در این دنیای كوچك فقیرم...هیچ ندارم
    جوانیم...زندگانیم...هرچه دارم امانت است
    می خواهم امانت دار خوبی باشم
    می خواهم از انچه نگفته ام بگویم
    و انچه نبوده ام باشم
    گرچه بعضی نپسندند و نخواهند
    و خدا برایم كافیست

خدایا خودت كمكم كن

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ
    بگو: «اى بندگان من- كه بر خويشتن زياده‏روى روا داشته‏ ايد- از رحمت خدا نوميد مشويد. در حقيقت، خدا همه گناهان را می‏آمرزد، كه او خود آمرزنده مهربان است.
    سوره :زمر آیه : 53

2. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید faezin از ایشان تشکر کرده است:

ئه ستیره (Sun, 25 Mar 2018 23:11:35 +0430)