قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ
تبلیغات
(صحیح بخاری (۱) کتاب بدء الوحی و صحیح مسلم (۱۹۰۷) کتاب الاماره)
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: چگونه سخنران خوبی باشیم

 1. Top | #1

  images/qndtfn66fcrrq7cw6yh.gif images/qndtfn66fcrrq7cw6yh.gif images/qndtfn66fcrrq7cw6yh.gif images/qndtfn66fcrrq7cw6yh.gif images/qndtfn66fcrrq7cw6yh.gif images/qndtfn66fcrrq7cw6yh.gif

  تاریخ عضویت
  خرداد 1392
  عنوان کاربر
  کاربر ساده
  شماره عضویت
  196
  نوشته ها
  15
  تشکر
  0
  تشکر شده 5 بار در 5 ارسال

  Post چگونه سخنران خوبی باشیم  این كتاب را یك ایرانی درباره سخنرانی نوشته است. او با ادبیات خاص خودش، كتاب آیین سخنوری را نوشته است كه پر از ارائه راهكار و فرمول و اینگونه حرف*هاست. 40*پیشنهاد از این كتاب را به زبانی ساده و امروزی، برایتان كنار گذاشته*ایم تا آنها را مطالعه كرده، صفا كنید و مثل بلبل در صدر هر مجلسی چهچه زده و بدرخشید. این پیشنهادها، كاملا ایرانی و سفارش یك ایرانی است. این پیشنهادها، برای سخنور شدن است.شما در هر جایی كه باید برای بیش از 3-2 نفر صحبت كنید، سخنور محسوب می*شوید. از كجا معلوم، شاید سال*ها بعد، یك سخنران حرفه*ای هم از آب در آمدید. نكاتی كه باید بیاموزید:

  1. زیاد تمرین سخنرانی كنید. فن سخن گفتن را هم خوب یاد بگیرید.

  2. شاید حافظه*تان خوب نباشد اما لازم است كه برای خوب سخن گفتن، حافظه خوبی داشته باشید و چیزهای زیادی را حفظ كرده باشید تا بتوانید از آنها در جمله*هایتان به*كار ببرید. شعر زیاد حفظ كنید، جمله*های آموزنده و... .

  3. از چی دارید حرف می*زنید؟ لطفا بی*گدار به آب نزنید و درباره چیزی كه نمی*دانید یا كم می*دانید، صحبت نكنید.

  4. واجب*تر از همه، این است كه كمی روانشناسی بلد باشید و بدانید چطوری می*شود در مردم شور برانگیخت.

  5. از انتقاد نترسید. اصلا دربه*در دنبال كسی باشید كه از شما انتقاد كند. همین*طور زل بزنید توی چشم*هایش تا از شما انتقاد كند و شما هم بروید و این مشكلات را رفع كنید.

  6. خوب مطالعه كنید و از همه چیز اطلاعاتی به دست بیاورید تا این مطالعه، خودش را در حرف*های شما نشان بدهد.

  7. طوری تمرین كنید كه قاعده*های خوب حرف زدن برای شما تبدیل به عادت شود؛ درست مثل اینكه دارید راه می*روید و نفس می*كشید. نه اینكه همین*طوری یاد بگیرید و هر وقت خواستید صحبت كنید و به زور آن را اجرا كنید؛ مطمئن باشید كار را خراب می*كنید.

  8. یادتان باشد شما باید اطرافیان*تان را سرگرم كنید تا از حرف*هایتان لذت ببرند. درست است كه هدفی دارید اما باید اول سرگرم* و پر نشاط*شان كنید، تا در دل آنها به هدفتان برسید.

  9. لازم نیست ادای كسی را كه دارد خوب حرف می*زند، در بیاورید. روش منحصربه*فرد خودتان را عشق است.

  10. اگر حدس می*زنید كه قرار است جایی حرف بزنید، باید خوش تیپ باشید پس به*خودتان رسیدگی لازم را بكنید.

  11. خواهشا حوصله مخاطبان را سر نبرده و بعضی*اوقات* چشمتان را به ساعت و زمان هم بیندازید.

  12. نیاز به خیلی بلند صحبت كردن و داد كشیدن و سریع حرف زدن نیست. آرام و كنترل*شده حرف بزنید.

  13. به همه مخاطبان*تان نگاه كنید؛ نه به یكی* از آنها. طوری نگاه كنید كه انگار دارید با تك*تك*شان ارتباط برقرار می*كنید.  14. قلمبه*سلمبه حرف نزنید، جمله*های طولانی به كار نبرید و شروع و پایان*تان را بهتر تهیه كنید تا موثرتر باشد.

  15. اگر می*خواهید حرف*هایتان مهیج و موثر باشد، باید دلی حرف بزنید؛ یعنی حرفتان، واقعا حرف دلتان باشد.

  16. زیاد زبان*بازی نكنید؛ ساده حرف بزنید. اگر زیاد زبان*بازی كنید، درست مثل دكتری می*مانید كه سر تخت یك*بیمار رو به مرگ رفته باشد و شروع كند به ادبی حرف زدن؛ آن هم به*مدت طولانی.

  17. سعی كنید هوشتان بالا برود تا بتوانید به راحتی هرچه تمام*تر، همه چیز را درك كرده و به همان روشنی به دیگران منتقل كنید؛ مثل آب خوردن و به شفافی شیشه و كریستال.

  18. سعی كنید درباره چیزهایی حرف بزنید كه برای مردم خوشایند است یا حرف*هایتان را یك جورهایی به این ربط دهید. اما چی برای مردم خوشایند است؟ من یكی كه می*گویم ثروت، شهرت، شرافت و آبرو، لذت*های مختلف، امور ذوقی و چیزهایی كه به احساسات مربوط است و...

  19. دركل یادتان باشد كه حرف زدن از چیزهایی كه جان دارند و حركت می*كنند، بهتر از چیزهایی است كه جان ندارند و بی*حركت هستند.

  20. حرف زدن از چیزهایی كه مردم می*بینند و واقعی است، بیشتر جواب می*دهد تا حرف زدن از چیزهایی كه باید فكر كنند تا به آن برسند.

  21. مثل*ها، روایت*ها، داستان*ها، ماجراها و خوب تعریف كردنشان، می*تواند حرف*های شما را دلنشین كند.

  22. رمان*نویسان و شاعران، به آن می*گویند توصیف. هرچقدر توصیف شما دقیق*تر و بهتر باشد، اثر بیشتری هم می*گذارد. خوب تصویرسازی كرده، خوب توصیف كنید.

  23. با قرار دادن یكی از این دو، می*توانید مخاطب*تان را به هیجان بیاورید و قانعش كنید؛ یا حس عدالت طلبی، شرافت و جوانمردی*شان را تحریك كنید، یا حس هم*چشمی، خودپسندی، حس رقابت و... آنها را. مطمئن باشید جواب می*دهد.

  24. اگر به*اصطلاح می*خواهید در مخاطبان خودتان، شور و هیجان ایجاد كنید، دیگر این *كار نیاز به لفاظی و ادیبانه حرف زدن ندارد. این مادرهای بچه از دست داده را دیده*اید كه چطور جانگداز حرف می*زنند؟ دلشان سوخته و این*طوری حرف می*زنند و بین حرف*هایشان هم هیچ اثری از ادبیات و تصنع و این مسخره*بازی*ها نیست.

  25. لطفا الكی ادای كسانی را كه با حرارت و هیجان حرف می*زنند، درنیاورید؛ چون حسابی یخ خواهید كرد.

  26. تا خودتان شوری نداشته باشید، نمی*توانید در هیچ كسی شوری ایجاد كنید. دل به دل راه دارد و در نتیجه، باید حتما در *دل شما شور وجود داشته باشد تا بتوانید شور ایجاد كنید.

  27. حتما لازم است كه خونسرد باشید، خودتان را نبازید، الكی قافیه را نبازید، در ضمن لازم است كه بسیار حاضر جواب بوده و حضور ذهن بالایی هم داشته باشید. البته یكی از بزرگان گفته سخن گفتن جلوی جمع، اصلا خودش به*طور خودبه*خود حضور ذهن هم می*آورد.

 2. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید Hooshmandsazan از ایشان تشکر کرده است:

  ئه ستیره (26 اسفند 1392)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •